Türkiye, Madrid’de istediğini aldı! İsveç ve Finlandiya şartları onayladı

blank

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in katıldığı dörtlü görüşme sona erdi. Ardından Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile momerandum imzalandı.

İsveş ve Finlandiya’nın NATO üyeliği uzun süredir gündemde… Ancak Türkiye, bu iki ülkenin üyeliğine terör örgütlerine verdikleri destek dolayı karşı çıkıyor. Bu konunun görüşülmesi için İspanya’nın başkenti Madrid’de dörtlü zirve yapılması kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ün Türkiye saati ile 17:15’te başlayan görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ilk oturumu yaklaşık 2 saat sürdü. İkinci oturumun ardından momerandum imzalandı.

blank

TERÖRİSTLERE KARŞI ORTAK MÜCADELE SÖZÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdelena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katılımıyla gerçekleşen dörtlü zirveden elde edilen somut kazanımlar ise şöyle sıralandı:

– PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye’yle tam işbirliği.

– Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye’yle dayanışma sergilenmesi.

– PYD/YPG ve FETÖ’ye destek sağlamama taahhüdü.

– Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması.

– İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle mücadele ve savunma sanayii konularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü.

– Terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele alanında istihbarat paylaşımına ilişkin yapılandırılmış işbirliği mekanizması tesisi.

– Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili düzeyde ahdi düzenlemeler yapılması.

– PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması.

– Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.

– Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik mekanizmalarına en geniş şekilde katılımının desteklenmesi.

– Bu adımların uygulanmasını denetlemek üzere Adalet, İstihbarat ve Güvenlik kurumlarının katılımıyla Daimi Ortak Mekanizma kurulması.

blank

“ERDOĞAN’IN DURUŞU CİDDİ KAZANIMLAR GETİRDİ”

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu perspektif ve kararlı duruş sayesinde terör örgütleriyle mücadele hususunda ciddi kazanımlar elde etmiştir. PKK/YPG/PYD ile birlikte FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunun uluslararası bir anlaşmada bu kadar net ortaya konması, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde verdiği mücadelede uluslararası boyutta da çok önemli bir adım olmuştur” ifadelerine yer verildi.

“ÜYELİĞİMİZ ÇOK YAKIN”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö da “Görüşme sonucunda dışişleri bakanlarımız, Türkiye’nin bu hafta Madrid Zirvesi’nde Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmasını destekleyeceğini teyit eden üçlü bir momenrandum imzaladılar. NATO’ya katılımımızın somut adımları önümüzdeki iki gün içinde NATO Müttefikleri tarafından kararlaştırılacak” dedi. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda verilecek kararın çok yakın olduğunu dikkat çeken Niinistö, “Ortak momerandum Finlandiya, İsveç ve Türkiye’nin birbirlerinin güvenliğine yönelik tehditlere karşı tam desteklerini artırma taahhüdünün altını çizmektedir. NATO Müttefikleri olmamız bu taahhüdümüzü daha da güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

“TERÖR ENDİŞESİNİ CİDDİYE ALIYORUZ”

Türkiye’nin geçtiğimiz haftalarda terör tehdidi konusundaki endişelerini dile getirdiğine dikkat çeken Fin lider “Finlandiya bu endişeleri ciddiye almıştır. Finlandiya, terörizmin tüm biçimlerini ve tezahürlerini kınıyor. Bir NATO üyesi olarak Finlandiya, NATO’nun terörle mücadele politikalarına tamamen bağlı kalacaktır. Terörle mücadele, silah ihracatı ve suçluların iadesi konusundaki işbirliğimizi geliştirirken Finlandiya doğal olarak kendi ulusal mevzuatına göre çalışmaya devam ediyor Finlandiya’nın NATO üyeliği yolundaki bu aşamayı tamamlamaktan mutluluk duyuyorum. Şimdi burada, Madrid’de gelecekteki müttefiklerimizle Finlandiya’nın NATO’daki rolü hakkında verimli konuşmalar yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum” şeklinde konuştu.