TÜRKİYE POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK YOK

blank

Başbakan Angela Merkel, 20 Temmuz’da açıkladıkları Türkiye politikalarında bir değişiklik olmadığını yineledi.

Alman hükümetinin Berlin’de geleneksel olarak her yaz düzenlediği basın toplantısına katılarak basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye politikaları hakkında açıklamalarda bulundu. Merkel, Türkiye ile ilişkilerde iyileşmenin hukuk alanındaki gelişmelere bağlı olduğunu belirterek, “Ben de Türkiye ile daha iyi ilişkilere sahip olmak isterim. Ama gerçekleri göz önünde bulundurmak zorundayız” dedi.

Türkiye ile ilişkilerde “çok karmaşık” bir dönem yaşandığını belirten Merkel, Türkiye’de Alman vatandaşlarının “gerekçesiz” bir şekilde tutuklu bulunduğunu öne sürerek serbest bırakılmalarını talep etti. Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesi için görüşmelere başlanmasını mevcut koşullar altında mümkün görmediğini belirten Merkel, bunu AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile yarın Berlin’e yapacağı ziyarette de görüşeceğini söyledi. Gümrük Birliği modernizasyonu görüşmelerinin başlayabilmesi için AB Komisyonunun oybirliğiyle karar alması gerektiğine değinen Merkel, “Biz Alman hükümeti olarak önümüzdeki aylarda bu tür bir yetki verebileceğimizi düşünmüyoruz” açıklamasında bulundu.

Merkel, mülteci mutabakatı çerçevesinde AB’nin Türkiye’ye vereceğini vaat ettiği 3 milyar euronun büyük bölümünün projelere bağlandığını ve bu projelerin bir bölümünün henüz hayata geçirilmediğini, bundan dolayı da Türkiye’ye AB tarafından ödeme yapılmadığını belirtti. Türklere yönelik vize serbestisi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Merkel, Türkiye’nin bu konuda koşulların bir kısmını henüz yerine getirmediğini söyledi.

Kaynak: İHA