Türkiye turizminin yeni parlayan yıldızı: ATR Touristik 

 

 

Erdal Altuntaş 

SAPANCA- Ticari hayatına 1996 yılında Almanya’da araba kiralama ve transfer şirketi olarak başlayan ve zaman içinde hizmet alanını genişleten ATR Touristik, Avrupa’dan Türkiye’ye turistik satan Türk tur operatörü ve consolidatör olarak isminden söz ettirmeye başladı. 

 

Merkezi Offenbach’ta bulunan ATR Touristik, Avrupa pazarında birlikte çalıştığı başarılı bazı acentelerin temsilcilerini, Türkiye’nin yeni parlayan yıldızı Sapanca’da ağırladı. 3 gün boyunca bölgenin en konforlu otellerinden NG Enjoy’da konaklayan konuklar bölgenin güzelliklerini görüp otelin imkanlarını deneyimleme fırsatı bulurken ATR’nin yeni projeleri konusunda bilgi aldılar. Konuklara, ATR Touristik Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Güleç ile eşi Songül Güleç’in yanı sıra ATR Acenteler Sorumlusu Özlem Şengül, ATR Uçuş Departmanı Sorumlusu İsmail Polat, ATR Kurumsal İletişim Sorumlusu Sernaz Özdemir, ATR İş Geliştirme Müdürü Aykut Öger ve ATR Otel Satış Sorumlusu Dilara İde eşlik etti. 

 

Bölgenin Kartepe Kayak Merkezi, Sapanca Gölü, tekne turu gibi turistik imkanlarını gezen acenteler, bölgedeki otelleri de inceleyerek bilgi edindiler. Otellerle acentelerin birbirlerini tanıyıp direkt iletişim sağlayabilmesi açısından bu tür acente gezilerinin önemli olduğunu vurgulayan Yıldıray Güleç, “Herhangi bir sorun olduğunda acente direkt otelle iletişime geçerse müşteri memnuniyeti de artar. Şu anki işleyişte acentenin, tur operatörü üzerinden yaptığı rezervasyon Türkiye’deki incoming şirketler üzerinden otele ulaşıyor ve sorun olduğunda da aynı yolla geri dönüş oluyor.

 

 

 

Bu süreçte müşteri otelden ayrılmış oluyor, sorun sağlıklı çözülemiyor” şeklinde konuştu. Avrupa’daki birçok tur operatörünün Türkiye satışlarını Türk acenteler üzerinden gerçekleştirdiğini hatırlatan Güleç, “Otelciler için otellerini kimin pazarladığı önemli ve bu sistemde otelci hangi acentenin otelini sattığını bilmediği için ayırdığı bütçe acenteye ulaşmadan eriyor. Zira Almanya’daki tur operatörleri kendi pazar payını korumak için oteli satan acenteyi gizliyor. Acentelerimizi teknik ve kültürel donanımlı birer minik tur operatörleri haline getirdiğimizde daha etkili olacaklardır” dedi.  

 

 

TÜRKİYE, GÜVENLİ TURİZM AÇISINDAN ALMANYA’DAN DAHA GÜVENLİ 

 

Pandeminin turizm sektörünü iki yıl geriye attığını söyleyen ATR Acente Sorumlusu Özlem Şengül, “Tüm dünyayı etkileyen ve kimsenin hazırlıklı olmadığı, cevapların bulunamadığı bir süreç yaşadık ve ülkelerin kurallarına göre sıfırdan başladık. Toparlanmamız en az iki yıl sürecek. Kendi rezervasyon portalı olan ilk consolidator şirketiz. Farklı ürünler satmaya çalışıyoruz. Pandemide insanların doğa, villa tipi konaklama gibi farklı ihtiyaçlarını keşfettik ve buna yönelik sunumlarımızı geliştiriyoruz.  Portalımızda biletten otele, araç kiralamaya kadar tüm hizmetleri bir elden sunmanın rahatlığını yaşıyoruz. Başka güzel projelerimiz de olacak” şeklinde konuştu. 

 

 

ATR’nin yaklaşık 900 acenteyle birlikte çalıştığını söyleyen şirketin uçuş departmanı sorumlusu İsmail Polat, tatilcilere “Türkiye, güvenli turizm konusunda öncü ve Almanya’dan bile güvenli. Bu nedenle hiç çekinmeden bizimle tatil planlarınızı yapabilirsiniz” dedi. Hedeflerinin özellikle Avrupalı Türklere daha çok otel ve paket sunmak olduğunu söyleyen şirketin otel satış sorumlusu Dilara İde, “Tatil deyince sadece akraba ziyareti planlayan değil, yabancı turistlerin yaptığı gibi tatili değerlendirecek insanlarla da çalışmak istiyoruz” açıklaması yaptı. 

 

Şirketin kurumsal iletişim sorumlusu Sernaz Özdemir sezonu 12 aya yayarak tatilcilere Türkiye’nin 4 mevsimini hakkıyla yaşatmak istediklerini söylerken iş geliştirme müdürü Aykut Öger, 2022 yılında acenteleri Karadeniz, Güneydoğu ve Kıbrıs’ta ağırlayarak o bölgelerdeki alternatifleri tanıtmak istediklerini söyledi. ATR ile çalışmanın avantajlarına dikkat çeken Stuttgartlı Pak Reisen sahibi Mehmet Arslan, “ATR ile pratik bir sistem üzerinden çalışıyoruz ve 7/24 hizmet alabildiğimiz için olası sorunlarında çabucak üstesinden gelebiliyoruz” dedi.  Üç gün boyunca NG Hotel Satış Direktörü Oğuzhan Cebeci de konuklara eşlik ederek, çevrenin güzelliklerini gösterdi ve Avrupalı Türkleri de otellerinde ağırlamak istediklerini söyledi.