Türkiye yer altı zengini ülke

Gülsüm Tan  BREMEN
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) düzenlediği  programlara  katıldılmak üzere Bremen’e geldi. Burada karşılandığı UETD Bremen Bölge Başkanı Burak Çaylı  eşliğinde UETD Nordenham şubesinin düzenlediği etkinliğe katılan   Çevre Komisyonu Başkanı, Milletvekili Balta. “Türkiye’nin Yeraltı zenginlikleri” üzerine konferans verdi. Burhan Çuval hocanın okuduğu Kuran’ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşması, UETD Nordenham Şube Başkan Yardımcısı Şerafettin Yıldırım  tarafından yapılırken, UETD Bölge Bşk. Burak Çaylı selamlama konuşmasında bulundu.

Türkiye  Dünya’da yer altı zengini 10 ülke arasında
Konuşmasına, Almanya’da gurbetçi vatandaşlarımızla  birlikte olmaktan duyduğu memnuniyetini ifade ederek başlayan Balta,  konu üzerine, Dünya’da  yeraltı zenginliklerinin önemine değinirken,  savaşların genelde  özellikle petrol, kömür, doğalgaz, altın, gümüş ve demirin bulunduğu yeraltı zengini ülkelerde yapıldığına işaret etti. Türkiye’nin yeraltı kaynakları açısından zengin bir ülke olduğunu belirterek, Dünya’da üretilen madenlerin çeşitliliği açısından Türkiye ilk 10’a girdiğini kaydeden aynı zamanda maden mühendisi olan Balta, “Yaklaşık 80 çeşit madenin 60 çeşidi Türkiye’de üretiliyor. İktidara geldiğimizde madenden elde ettiğimiz gelir 600 milyon Dolar iken  şu anda ise ortalama 6,5 milyar  Dolar ihracatımız var. Tabi ki bu yeterli değil. Yeraltı zenginliklerimizi tespit edilmek için 1935-2002 yılları arasında yaklaşık 3 bin 746 kilometre, 16 yıllık dönemimiz içerisinde ise  toplam 4 bin kilometre sondaj yapılmıştır.” diyerek   yaptığı kıyaslamada, Ak Parti iktidarında Türkiye’de maden sondaj işlemlerine olduğu gibi enerji üretimine  büyük ağırlık verildiğine dikkat çekti. Ayrıca, gelecekte kimseye muhtaç olunmaması açısından   “milli enerji ve maden politikası” adı altında  Türkiye’nin milli ve yerli kaynaklarını ekonomiye kazandırmak üzere bir planlama yapıldığını da bildirdi.
Programlarına Burak Çaylı  eşliğinde  Bremen ve çevresinde düzenlenen etkinliklere katılan   Çevre Komisyonu Başkanı, Milletvekili Balta , buralarda  vatandaşlarımızla, samimi sohbetlerde bulundu. ve arzuları  üzerine anı fotoğraflar çekildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: