TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTE İMKANI

Antalya Bilim Üniversitesi’nin davetlisi olarak Antalya’ya bir ziyaret gerçekleştiren HTBB üyeleri, üniversitedeki eğitim imkanları hakkında bilgi aldılar. Üniversite yetkilileri, “Sizlerden beklentimiz, Avrupa’daki aileleri ve gençlerimizi eğitimlerimiz konusunda bilgilendirmenizdir” dediler.

 

blank

 

Nebahat Uzun
HAMBURG Türk Basın Birliği (HTBB) üyeleri, Antalya’ya gerçekleştirdikleri gezi kapsamında çeşitli temaslarda bulundular. Prof. Dr. Harun Gümrükçü’nün girişimleriyle Antalya Bilim Üniversitesi’nin (ABÜ) davetlisi olarak Antalya’ya giden HTBB üyeleri; ABÜ, Antalya Valiliği ve Diş Hekimliği Fakültesi’ni ziyaret ederek yetkililerle görüştüler. ABÜ, konuklarını yönetim ve eğitim kadrosu üyelerinin yanı sıra üniversitede eğitim gören öğrencilerden oluşan geniş bir heyetle karşıladı. ABÜ’de halen 64 farklı ülkeden 4 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden ABÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kandur, ABÜ’nün bir vakıf üniversitesi olduğuna dikkat çekti. ABÜ’nün büyüme stratejisi hakkında bilgi veren Kandur, sağlık alanına yoğunluk vermek ve yurtdışı iş birliklerini artırmak istediklerini ve ilk bu yönde Hamburg’un ilk seçenekler arasında olduğunu belirtti. Kandur, Avrupa’da istediği bölümü okuyamayan gençlerin, hayallerine ABÜ ile kavuşabileceklerine ve daha fazla söz ve kariyer sahibi olarak geri dönebileceklerine dikkat çekti.

 

blank

Almanya’da sağlık ve yaşlı bakım alanında büyük teknik eksiklikler olduğuna vurgu yapan ABÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, “Bu konuda akademik ve profesyonel olarak neler yapabileceğimize, yaşlı bakımının Antalya’da yapılması konusunda neler yapılabileceğimize bakıyoruz. Sağlık branşında elemanlar yetiştirmemiz konusunda bize Almanya’dan teklifler geliyor ve bu yönde iş garantisi, hatta Alman Vatandaşlığı garantisi bile veriyorlar. Sağlık sektörüne göndereceğimiz eleman seçiminde titiz davranıyoruz, zira bu bizim için referans olacak” dedi.

blank

 

AVRUPA’DAKİ AİLELER TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İMKANLARINI TANIMIYOR
Avrupa ülkelerinin gençlerin Türkiye’deki eğitimlerine destek sunduğunu hatırlatan Yüksek, “Antalya, öğrenciler için hem ekonomik hem de güvenli. Üstelik tatil modunda eğitim alıyorlar. Kurumların anlaşması halinde öğrenciler bir dönem burada, bir dönem geldiği ülkede eğitim görebiliyor. Siz basın mensuplarından beklentimiz, bu imkanlardan Avrupa’daki gençlerimizin yararlanmasını sağlamanızdır” şeklinde konuştu. Toplantıda söz alan İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Uyar, “İhtiyaca yönelik çözüm üretme çabasında olan bir butik üniversiteyiz. Avrupa’daki Türkler, Türkiye’de üniversite okuma konusunda maalesef neyi nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Siz basın mensupları, gençlerimizi ve aileleri bilgilendirin” tavsiyesinde bulundu. Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bike Kocaoğlu da toplantıda Antalya turizminin gelişimi hakkında bilgi verirken, gelişim için sağlam bir altyapı oluşturulmasının ve hazırlıklı olunmanın önemine vurgu yaptı.

blank

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK TÜNEL AKVARYUMUNU GEZDİLER
Uluslararası Öğrenci Değişimi programından Yağmur Yazgı Kaya, Erasmus başvuru şartları hakkında bilgi verirken Almanya’daki ortaklarını da tanıttı. Kaya, “Almanya, öğrencilerimizin gitmeyi en çok istedikleri ülkelerden biri. Bu nedenle ortaklıklarımızı geliştirmeye çalışıyoruz” dedi. Yetkililer, ABÜ hakkında tüm bilgilere https://www.antalya.edu.tr/en sayfasından ulaşılabileceğini de belirttiler. Gün içinde yapılan diğer toplantıda Prof. Dr. Harun Gümrükçü, katılımcıları Küreselleşme, Kutup Bölgeleri ve Avrupa Birliği hakkında bilgilendirip soruları cevapladı.

blank

 

SOSYAL GEZİLER
HTBB üyeleri gezi kapsamında, bölgede inşaat sektöründeki başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Karaarslan İnşaat’ın “Rengi Antalya” konut projesini ziyaret ettiler. Antalyaspor Vehbi Konuk Tesislerini de ziyaret eden ekip, Antalyaspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz tarafından karşılandı. Korkmaz’a ekip tarafından HSV şalı hediye edildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı’nı ve Özel Mukaddes Ersoy Yatılı Bakım Merkezi’ni gezen ekip son olarak Antalya AQUARİUM Genel Müdürü İsmail Arık’ın öncülüğünde, dünyanın en büyük tünel akvaryumu olan Antalya Aquarium’u gezdiler.

 

blank