TÜRKİYE’DE YABANCI PLAKALI ARACA HGS’DEN KÖTÜ HABER

Motorlu taşıtların otoyol ve köprü gişelerinde trafik yoğunluğu oluşturmasını engellemek amacıyla başlatılan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) uygulaması, sürücüler için büyük kolaylık getirdi.

Ancak halen HGS kartı olmayan sürücüler ise otoyol ve köprüleri kullandıklarında kaçak geçiş yapmış oluyorlar.

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS abonesi olunması veya mevcut HGS hesabında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamakta.

Bu yurtdışından arabalarıyla gelen vatandaşlar için de geçerliydi.

Maalesef bu durum değişti.

Yani yabancı plakalı araç paralı olan köprü ve otoyollarından kaçak geçiş yaptığı taktirde normal ödeyeceği fiyatın beş katını ödemek zorunda kalacak.

Yani 15 günlük bu süre yabancı plakalı araçlara artık uygulanmıyor. Normalde 15 gün içinde ödeme yapıldığı taktirde sadece geçiş ücretini ödüyordu.

HGS Müşteri Hizmetleri’nden aldığımız bilgiye göre yabancı plakalı araçlara 15 günlük süre kalktı ve bu durum Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bu durumda sürücünün HGS geçiş sırasında bakiyesi yoksa beş katı ceza ödeyecek.

Bir okurumuzun da başına gelen olayı aktarmak istiyoruz. Okurumuz Ağustos ayında 23.75 liralık geçiş ücreti HGS bakiyesi yeterli olmadığı için kaçak geçiş yapmış oldu. 15 günlük süre geçmeden 118.75 liralık ceza ödemek zorunda kaldı. Bu durumu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e şikayette bulundu. CİMER’in okurumuza yazdığı cevap şu şekilde; “İlgi başvuruda bahsedilen geçiş ihlali ile ilgili 6001 Sayılı Kanunun 30.Maddesinin 7. Fıkrasında; “Yabancı plakalı araçlara 15 günlük sürenin beklenmeyeceği belirtildiği” 16.05.2018 tarihinden itibaren bu karar alınmış olup ilgili tarihten sonra uygulanmaya başlanmıştır. Söz konusu uygulama ile ilgili bir düzeltilme yapılamamaktadır.”

Kaynak: TurizmAvrupa