Türkiye’deki tapunuzu sağlama alın

blank

Son yıllarda özellikle gurbetçi vatandaşlarımız ile, yaşlılar ile özürlü kişilerin tapularının sahte evrak ve yöntemlerle sahibinden habersiz başkalarına devrinde artış yaşanıyor. İşte bu artışların önüne geçmek ve tapu dolandırıcılığını önlemek için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü e-devletten yeni bir uygulama başlattı.

Bu sistem ile Devlet Tapu SMS kaydı ile tapu işlemlerinde kayıtlı cep telefonuna bilgilendirme mesajı gönderilerek, cep telefonunuza ‘Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde … sıra no ile işlem yapılmaktadır’ şeklinde otomatik SMS gönderiliyor. İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor.

Siz de e-devlet uygulaması ile 5 dakikanızı ayırarak, Türkiye’deki tapularınızı ve dolayısı ile gayrimenkullerinizi sağlama alabilirsiniz.

Şöyle ki;
Öncelikle e-devlet sistemine giriş için bir şifreniz bulunması gerekiyor. Daha önce almamışsanız Avrupa’da randevusuz olarak konsolosluklardan, Türkiye’de ise herhangi bir PTT (postane) şubesinden e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Bu işlem e-devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılmakta olup, e-devlet şifresi ile sisteme girildikten sonra, arama bölümüne tapu SMS yazıp gelen Tapu Telefon Bilgileri beyan seçeneği linkini tıklayınız

Gelen yeni ekranda cep telefonu numaranızı yazarak, telefonu kaydet kutusuna tıklayın. Hepsi bu kadar ve basit.

Böylelikle Türkiye’deki tapunuz üzerinde sizden habersiz herhangi bir satış, ipotek ya da devir işlemi yapılmasını kolayca önlemiş olacaksınız.

Buradaki eksiklik ise bu işlemin sadece Türkiye hatlı bir cep telefonu numarası üzerinden yapılabilmesi. Temennimiz yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için buna da bir çözüm bulunması.

MKoç Hukuk Bürosu olarak; Türkiye’de kiradaki ev ve işyerleriniz, Türkiye’de daha önce yapmış olduğunuz veya yapacağınız trafik kazaları, yeni ev ve daire alımlarındaki hukuki sorunlarınız ile miras hukuku konularında, 30 yıllık tecrübemizle İstanbul’daki ofisimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

Saygılarımızla.

Av. Müsenna Koç
MKoç Hukuk

Koç Hukuk
Tel: +90 533 343 65 68  +49 172 448 46 72

Mail: musennakoc@istanbul.av.tr

İnternet: www.mkochukuk.com * Instagram: mkochukuk * facebook: mkochukuk