TÜRKİYE’DEN GELECEKLERE HEM TEST, HEM BİLDİRİM, HEM KARANTİNA

YÜKSEL AKTAY
Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek yolcuların, yolculuktan önce bildirimde bulunma zorunluluğu getirildi. Bildirim yapılacak web sayfası “www.einreiseanmeldung.de” bu akşam Almanya saati ile 18:00’de erişime açılacak. Bildirim 09.11.2020 tarihinden itibaren başlayacak. Covid-19 riskli bölgesinden Almanya’ya gelenler, yolculuğa başlamadan önce Almanya’ya geleceklerini online olarak bildirmek zorunda olacaklar. Bir çok havayolu şirketleri, yolcu ve seyehat acantalarını konuya ilişkin olarak uyardı ve yolcuların Almanya seyahatleri öncesinde online ön bildirimde bulunmalarını istedi.
Herhangi bir sebepten dolayı online kayıt imkanı yapılamaması durumunda, “Ersatzmitteilung” adlı 2. ekteki yedek bilgi formun doldurulması gerekiyor.
Türkiye’de bulunmuş olup Almanya’ya gelecek olan yolcuların Almanya varışlarında 48 saatten eski olmayan negatif PCR test raporunu Türkiye’de uçuş öncesinde ibraz etme zorunluluğu da devam ediyor. Ayrıca, 09.11.2020 tarihinden itibaren Türkiye’den alınacak test negatif olsa bile 5 günlük karantina zorunluluğu geliyor.