Türkiye’nin yeni azınlık topluluğu: Gurbetçiler

Malum izin sezonu açıldı sayılır. Türkiye karantina uygulamalarına son verdi ve sınırları açtı ve artık milyonlarca yurtdışı Türkleri ve yabancı turistler gelsin istiyor. Korona pandemisi diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ciddi ekonomik sorunlara sebep oldu. Bu yüzden ülkeye döviz girişi çok önemli. Ayrıca başta turizm sektörü olmak üzere birçok sektörde istihdam sorunları hepimizin malumu.

Hükümet başta Almanya olmak üzere üst düzey görüşmelerle seyahat uyarılarının kaldırılması için çabalıyor. Dışişleri bakanı Antalya’da Büyükelçileri ağırlıyor ve güvenli tatilin detaylarını anlatıyor.

Tabi Avrupalı hükümetler vatandaşları AB dışına çıksın istemiyorlar. İnsanlar paralarını AB içerisinde harcasın istiyorlar, ki buda gayet doğal bir durum.

Türkiye’de ise her yıl izin sezonunda ürünlerini 3-5 katına satan Anadolu esnafı “gurbetçileri” dört gözle beklemeye koyuldu bile.

Estetik ağırlıklı sağlık sektöründen oto kiralama sektörüne kadar hepsi “gurbetçi” bekliyor. Turistlerin seyahat konusunda çekimser davrandığı bir dönemde ülkesine her zaman sadık kalmış ve her zaman Avrupalı turistlerden daha çok para harcamış olan “gurbetçi” kıymetlendi.

Kıymetlendi diyorum çünkü Türkiye’de “gurbetçi” dediğin kıymetsizdir.

Bakın yıllar içerisinde Almanya’da kaç insanımız aşırı sağ terörünün cinayet kurbanı oldu. Siz hiç Almanya büyükelçiliği veya konsoloslukları önünde bu cinayetlerin protesto edildiğine şahit oldunuz mu? En son örnek Hanau. Bizler ülkemizde sorunlar olduğunda uyku uyuyamazken, ülkemin insanları bizler katledilirken umursamıyor.

İşte en son sosyal medyada yaşanan olayları hepimiz gördük. Sınırların açılmasıyla birlikte yurtdışı Türkleri için “bu yılda gelmesinler”, “zaten hava atmaya geliyorlar” diye faşistlikte zirve yapanları gördük hepimiz. Bizlere bile bu denli faşistlik yapanlar örneğin bir Suriyeli için ne demezki…

Son dönemlerde yaşananları gördükçe anlamadı ki Türkiye’nin yeni bir azınlık gurubu oluşmuş. Adı da “gurbetçi”! Ne bir lobisi var ne de bir sözcüsü. Türkiye’nin en gariban azınlığı.

Gidenlere iyi tatiller diliyorum.
Yücel Yazıcı