TÜRKİYE’YE DESTEK VERİLMELİ

Başbakan Angela Merkel, Almanya Federal Meclisi’nde gerçekleştirdiği konuşmada, uçuşa yasak bölge oluşturulması talebini yineleyerek, “AB sınırlarının korunması için Türkiye’ye ve Yunanistan’a destek verilmeli” dedi
Başbakan Angela Merkel, yarın Brüksel’de gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi öncesinde Almanya Federal Meclisi’nde konuştu. Merkel, mülteci sorununun ele alınacağı zirveye üç teklifle gideceklerini açıkladı. Mülteci konusunda ilk önceliklerinin mevcut mülteci akınını durdurmak olduğunu kaydeden Merkel, üç ana unsur üzerinde durduklarını belirterek, “Öncelikle insanların mülteci konumuna düştükleri konularla mücadele edilmelidir” dedi. Merkel, terörle mücadele, iç savaşların sonlandırılması için diplomasinin işletilmesinden yana olduklarını belirtti.

“TÜRKİYE İLE ORTAK KARARLAR ALDIK”

Suriye’de uçuşa yasak bir bölgenin oluşması fikrini yineleyen Merkel, böyle bir bölgenin oluşması halinde iç savaştan kaçanların bu bölgede çok uluslu bir gücün himayesinde hayatlarını idame ettirebileceklerini kaydetti. Merkel, “Ülkelerini terk etmek zorunda kalmazlar. Böylelikle Türkiye de zor durumda kalmaz. AB sınırlarının korunması bunun için Türkiye’ye ve Yunanistan’a destek verilmeli” ifadelerini kullandı. Türkiye ile yaptıkları görüşmelerde ortak kararlar aldıklarını belirten Merkel, “Kilis’te Türklerden daha fazla Suriyeli mülteci yaşamaktadır. Mültecilerin sağlık eğitim ve diğer sosyal hizmetleri için AB’nin Türkiye’ye ödenmesine karar verdiği 3 milyar Euro’nun gelecek projelere göre yapılacağını belirtti.

Türkiye’nin Ege sahilinde 900 kilometre sınırı olduğuna da değinen Merkel, “Deniz sınırını korumak kara sınırını korumaktan zordur. Biz Avrupalıların bunu öğrenmesi lazım. NATO ve Avrupa Sınır koruma Ajansı (Frontex) Türkiye ve Yunanistan’la işbirliği yaparak insan kaçakçılarını durdurmaya çalışacak” açıklamasını yaptı. Almanya olarak, mültecilerin AB ülkeleri arasında oluşturulacak kontenjana göre dağıtılmasını ifade ettiklerini kaydeden Merkel, bu konuda AB ülkelerinin farklı görüşte olduğunu ve ortak bir görüş için işbirliğine varmanın mümkün olabileceğini söyledi.

Kaynak: İHA