TÜRKİYE'YE YATIRIM ÇOK CAZİP

Gülsüm Tan
BREMEN- Bremen’de girişimciler arasında karşılıklı bilgi paylaşımı amacıyla Bremen Ticaret Odası (HK) öncülüğünde oluşturulan Türk-Alman Ticari Ağı (Deutsch-Türkischen Unternehmernetzwerk Bremen) tarafından düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katılan Köln’den uluslararası danışmanlık şirketi ‘hey projects’ sahibi ve yöneticisi Holger Hey, siyasi, ekonomi ve coğrafi konumu hakkında bilgi verdiği Türkiye’nin, genç potansiyeli, gelişen ekonomisi ile geleceği parlak bir ülke olduğunu vurguladı.
HK Uluslararası Ticaret bölümünden Torsten Grünewald’ın selamlama konuşmasıyla başlayan kahvaltılı toplantıda Türkiye hakkında ayrıntılı bilgi veren Hey,
dünya basının da yakından takip ettiği dünya haritasının merkezinde bulunduğunu gösterdiği Türkiye’nin, dünya gündemi merkezinde de kalacağını ifade etti.

ORTE ÖLÇEKLİ YATIRIMCILAR İSTENİYOR
Rakamlarla verdiği Türkiye’nin gelişen ekonomisine, son 10 yıl içerisindeki AK Parti yönetiminde siyasi iktidarın sebep olduğuna da dikkat çeken Hey, İstanbul’da son yapılan protostoların ekonomide tedirginlik oluşturması ile birlikte, genç nüfusu, çoğrafi konumu, vergi indirimleri ve teşvikler nedeniyle Türkiye pazarına girmenin dış yatırımcılar için elverişli olacağını söyleyerek, “Türkiye’de orta ölçekli yatırımcılara sıcak bakılıyor. Türkiye uzak bir ülke değil. bunu değerlendirin” diye girişimcilere çağrıda bulundu.

AVRUPA TÜRKİYE’Yi İNCİTTİ
Türkiye’nin siyasi durumu hakkında bilgi verirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin yeni Başbakanı yerine yakın arkadaşı olarak Ahmet Davutoğlu’nu getirdiğini ve ilk ziyaretlerini Orta Doğu’ya yaparak diyalog bölgesini belirlediğini belirterek, “Bu hareket, Türkiye’nin yönünü göstermektedir. Yıllardır Avrupa Birliği (AB) kapısında bekletilen Türkiye, Avrupa’ya kırılmıştır. Türkiye’nin bu tavrında AB’nin rolü büyüktür” diye konuştu.

ÖN YARGILAR KALKMALI
Türkiye’de 4800 Alman şirketi yatırım yaptığını, Almanya’da 3 milyonun üstünde Türk yaşadığını ve buradan yüzbinlerce Türkün Türkiye’ye döndüğünü. Bir o kadar da Türk akademisyenlerin Alman üniversitelerinde staj gördüğünü ve görüyor olduğunu, 10 binlerce Alman’ın Türkiye’de yaşamayı tercih etmeleri ve her yıl 4 milyon Alman’ın izinlerini Türkiye’de geçirdiklerini belirten Hey, ekonomik ve akrabalık ilşkileri bulunan Türkiye ve Almanya arasındaki ön yargıların kalkması gerektiğini savundu. Bremen Ticaret Odası binasında gerçekleşen toplantıda, bilim ve iş dünyasından Türk-Alman temsilci yer aldı.

error: