Türkiye’yi ayağa kaldırıyor

Essen’de yaşayan Serkan Solmaz, ayağını kaybettikten sonra kendisini, kendisi gibi olanlara yardıma adadı. Protez yardımıyla 3 kişiyi ayağa kaldıran Solmaz, Türkiye’de benzer durumdaki daha çok kişiye ulaşmak için ‘Altın Adımlar’ hareketi başlattı.

 

ALPER TEKEL
ESSEN / Almanya’nın Essen şehrinde yaşayan Serkan Solmaz başlattığı ‘Altın Adımlar’ hareketi ile, yürüyemeyenlere ayak oldu, bacak oldu, kısaca umutsuzların umudu haline geldi. Esas mesleği kuaförlük olan, daha önce de düğün salonlarında kameramanlık yapan Serkan Solmaz, ayağını kaybettikten sonra hayatı da duyguları da değişti. Solmaz, Türkiye’de ampute birine yardım edememenin sancısı ile kendisi gibi olanlar için yardım hareketi başlattı.

ÇEKEN BİLİR DEMİŞLER
Serkan Solmaz “başa gelmeyince bilinmez” diyerek başladığı duygu dolu konuşmasına “2015 yılında sağ bacağımın yarısını kaybettim. Ampute olduktan sonra bakış açım değişti. 2016’da tatilde ayak parmakları
ampute olan bir insanla tanıştım. Benden akıl, fikir istemişti, ona yardım edemedim. O benim içime oturdu ve yaklaşık iki sene boyunca araştırdım. Türkiye’de böyle insanlara nasıl yardım edebilirim diye. 2019 Aralık ayında başladığımız yardımlarımızla Mardin’de, Bursa’da ve Konya’da kardeşlerimizi protezlerine kavuşturduk ve ‘altın adamlar’ ismi altında faaliyetlerimize devam etmeye başladık. Şimdiye kadar üç kişi protezlerine kavuştu. Sıradaki hedefimizde Şırnak’tan kardeşlerine destek olan bir bayana inşallah çift protez sunacağız. O annenin durumunu görmek isteyenler aşağıdakilerden sosyal medya hesaplarından takip edebilirler. Sağlıklı ve kullanılabilir ve uzun vadeli protezleri tercih ediyoruz. Bu protez ücretlerini çevremden ve sayfamızı takip edip yardım eden gönüllülere borçluyuz. Ay sonuna kadar bu ücreti toplamış
oluruz diye düşünüyorum” dedi.

BEY DÖNER’E TEŞEKKÜR
Bu yardım hareketinde BEY DÖNER’in kendisine büyük destek olduğunu bildiren Serkan Solmaz, hayırseverlerin, kendilerini sosyal medya adreslerinden takip edip yardım edebileceklerini söyledi. Kendisi ile birlikte ALTIN ADIMLAR atmak isteyenlere kapılarının açık olduğunun altını çizen Solmaz, “Önümüzdeki zamanlarda dernekleşip daha fazla yardıma koşmak istiyorum” dedi.