TÜRKLER HUZURSUZ

Anvers’te korkulan oldu. Bölücü örgüt yandaşları, Türk caddesinde insanlarımızı tahrik etti, sopalarla saldırdı. Polis ise, yasak materyaller taşıyan bu barbarlara aldırış etmeden vatandaşlarımıza müdahale etti

Halil Uygun ANVERS

Avrupa ülkelerinin son dönemde yüz verdiği bölücü terör örgütü PKK’nın yandaşları terör estirmeye devam ediyor. İnsanlıktan nasibini almamış bölücülerin âdeta kalesi durumuna dönüşen Belçika’nın Anvers şehrinde yine çirkin olaylar yaşandı. Gösteri bahanesiyle toplumu tahrik eden PKK’lılar, Türklerin yoğun olduğu Brederode Caddesi’nde vatandaşlarımıza saldırdı. Çıkan olaylarda yaralanan 8 kişi hastaneye kaldırıldı, daha sonra taburcu edildi. Gözaltına alınan saldırganlar serbest bırakılırken mağdur 3 Türk vatandaşının da gözaltına alınması Türk toplumunun tepkisini çekti. Bu Türkler daha sonra serbest bırakıldı. Olaylar esnasında bir polis memuru da başına isabet eden taşlar yüzünden çalışamaz raporu aldı.

MEDYA VE POLİS ONLARLA

Olayları taraflı veren Belçika medyası yine ikiyüzlü yayın yaparak, PKK’lıları mağdur göstermeye çalıştı. Emniyet güçleri de, terör örgütü mensuplarına müdahale edeceği yerde onlara kol kanat gerdi. PKK’lıların saldırısına uğrayan Türklerden İlyas Kula, “Türklerin yoğun olduğu Brederode Caddesi’ne terör örgütü elebaşı Öcalan’ın fotoğraflarının ve PKK paçavralarının asılı olduğu otobüsle girdiler. Ben de aracımdan indim ve yetkililerle görüşmek istediğimi söyledim. İki kesimi karşı karşıya getirmenin doğru olmayacağını bildirmek istiyordum. Ama sözlerim bitmeden PKK’lı hainler saldırıya geçti. Tartaklandığımı gören Raşit ve Emre kardeşlerim de yardımıma koştu. Ama maalesef onlar da hainlerin saldırısına maruz kaldı” dedi.

GAZ ONLARA DEĞİL BİZE SIKILDI

Olaya şahit olan diğer Türklerin de kendilerine yardım etmek için koştuğunu bildiren İlyas Kula, “Raşit kafasına aldığı sopa darbesiyle bayılarak yere düştü. Polis ise hainleri savunmaya geçti. Vatandaşlarımıza göz yaşartıcı gaz sıkarken PKK’lılara dokunmadılar. Haklı olduğumuz halde haksız duruma düşürülmekteyiz. Resmen tahrik peşinde olan hainler, bilinçli olarak kışkırtmak için ellerinden geleni yaptılar. Yaralılar arasında en ağırı kardeşim Raşit idi, çok şükür yaralılar hastanedeki tedavilerin ardında taburcu oldu. Ben de bir gün boyunca gözaltına alındım, ardından arkadaşlarımla beraber serbest bırakıldım” şeklinde konuşu.

O SOPALAR NEDEN OTOBÜSTE?

Aynı caddedeki diğer Türkler de, “PKK’lılar var güçleriyle burayı tahrik etmeye çalışıyor, yetkililer de buna müsaade ediyor. Herhangi bir vatandaşımız sakat kalsaydı veya öldürülmüş olsaydı bunun suçlusu kim olacaktı? Anvers Belediye Başkanı Bart De Wever’in sık sık, ‘Türkiye’deki sorunları buraya taşımayın’ demesine rağmen hainlere kucak açması da neyin nesi? Üstelik polis koruma eşliğinde Türklerin yoğun olduğu Brederode Caddesi’nde tahrik etmelerine bir anlam veremiyoruz” diye konuştular. Bu arada PKK’lı grubun içinde Belçika dışından gelenlerin de bulunduğu ve her an kullanmak için yanlarında taş ve sopalar bulundurdukları öğrenildi.