Türklerin kaldığı binayı ateşe veren kişi yakalandı

Almanya’da göçmenlerin de yaşadığı bir bina kundaklandı. iki çocuk, 1 kişinin hafif şekilde yaralandığı olayın faili olarak 52 yaşındaki bir Alman gözaltına alındı.

blank

Metinbey KARACA / PFORZHEİM
Baden Württemberg Eyaleti’ndeki Pforzheim kenti Bleich caddesindeki bir binanın çatı katındaki iki boş dairede akşam saatlerinde yangın çıktı. Olay yerine gelen itfaiye ve emniyet güçleri yangının kundaklama sonucu çıktığını belirledi. Çevrede arama yapan polis 52 yaşındaki bir Almanı gözaltına aldı. Polis binalarda yaşayanların yabancı olmaları nedeniyle kundaklamanın ırkçı bir saldırı olabileceğinden kuşkulanıldığını, Bir polis sözcüsü, zanlının evi bilerek ateşe verdiğini tespit ettiklerini daha önce ırkçı bir suçtan dolayı sabıka kaydının bulunmadığını söyledi. Sözcü tutuklama kararı çıkarılan zanlının, cezaevine gönderildiğini söyledi.

 

 

blank

Binada Ispartalı Günaydın, İzmirli Yüdekaya, Malatyalı Ceyhan Türk aileler kalıyordu. Yetkililer, açık bırakılan bina giriş kapısından girip yangını çıkarmış olabileceğini kaydetti. 52 yaşındaki Alman’ın bina’da oturmadığı, çatı katındaki iki dairenin oturulamaz hale geldiği ve 200 bin euro hasar olduğu belirtildi. Binada kalan gurbetçi Haydar Ceyhan, yaşadığı olaydan son derece korktuklarını ifade ederek, “Akşam yemekten sonra televizyona bakıyordum bir anda komşumuz zile bastı. ‘Binada yangın var, evi hemen boşaltalım’ dedi. Binada ben toplam on dört aile kalıyordu” ifadelerine yer verdi.

 

blank