Türklerin servet bilgileri paylaşılmıyor

blank

Mercedes-Benz Türk işçileri için düzenlenen seminerde konuşan sosyal güvenlik uzmanı Eyüp Ertuğrul, Türkiye’nin baskılara rağmen vatandaşlarının bilgilerini Almanya ile birlikte 6 Avrupa ülkesiyle paylaşmadığını ve “Bilgilerimiz paylaşılıyor” haberlerinin tamamen yalan olduğunu söyledi.

blank

Hasan Akdoğan BREMEN
Mercedes-Benz’in Bremen’deki fabrikasında çalışan Türk içiler için bilgilendirme semineri düzenlendi. Sendika temsilcisi Murat Turan ile Adem Çatal tarafından organize edilen seminer Bremen’nin Hemelingen semtindeki Kültür Evinde düzenlendi. İlk kez kadın katılımcılarında yer aldığı seminer bir hafta sürdü. Senenin ilk seminerine konuşmacı olarak sosyal güvenlik uzmanı Eyüp Ertuğrul, Bremen Meclisi SPD Grup Başkanı Mustafa Güngör, CDU eyalet milletvekili adayı Mehmet Genç, Mercedes sendika temsilcisi Serkan Gök ile Akabe Cenaze firması sahibi Adem Sevgi katıldı. SPD’li Mustafa Güngör, seminere katılan yaklaşık 70 kişiye Bremen eyaletindeki çalışmalar ve hükümet olarak yaptıkları hizmetlerden bahsetti.

blank

 

 

Mayıs ayı içinde eyalet seçimi olduğunu söyleyen Güngör, seçme hakkı bulunan herkesin seçimlere katılmasını tavsiye etti. Adem Sevgi ise cenaze fonuna üye olmanın önemini anlattı. Sevgi, cenaze fonuna üye olanların tüm cenaze işlemleriyle ilgilendiklerini söyledi. Özellikle kimsesi olmayan veya yalnız yaşayan insanlara seslenen Adem Sevgi, “Ne yazık ki son yıllarda yalnız yaşayan insanlarımızın cenazelerinin ortada kaldığını veya yakıldığını duyuyoruz. Biz bilgimiz olursa bunlara müdahale ediyoruz. Ancak bu duruma düşmemek için cenaze fonuna üye olmak en doğrusu” dedi. Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Delmenhorst FDP meclis üyesi Eyüp Ertuğrul, seminerde yaptığı konuşmada Türkiye ve Almanya’da emeklilik hakları ile bilgi paylaşımı anlaşmasına değindi. Almanya’da nasıl ve ne zaman emekli olunur, emeklilikte aranan şartlar, yaş ve çalışılan süreye göre nasıl emekli olunur, malulen emeklilik ve kadınların emekli olma durumları gibi önemli bilgileri hazırladığı özel bir sunum ile açıklayarak anlattı.

 

 

 

blank
Almanya’da emeklilik yaşının daha da uzayacağına değinen Ertuğrul, bu yaşın 2036 yılında 70’i bulacağını söyledi. Türkiye’nin 116 ülke ile yaptığı Otomatik Bilgi Anlaşması konusuna da açıklık getiren Ertuğrul, “Türkiye’nin Almanya’da yaşayan vatandaşlarının bilgilerini Alman makamlarla paylaştığı söyleniyor. Bu tamamen yalan. Bu tür paylaşımlara, haberlere inanmayın. Türkiye 2011 yılında yapılan anlaşmaya rağmen Almanya, Hollanda, Avusturya Fransa ve birkaç ülkeye vatandaşlarının bilgisini vermedi. Hep bir bahane bulup uzattı. Oysa yapılan anlaşmaya göre vermesi gerekiyordu. Türkiye kendi vatandaşlarını düşündüğü için bilgi akışını yapmıyor” dedi.

 

 

blank