UÇAK BİLET FİYATLARI TATİLDE ARTMASIN

 

FATİH ÇİMEN

DUİSBURG- Almanya’nın Duisburg kentinde yaşayan bir grup vatandaş, yaz sezonu bilet yükseltmesine karşı imza kampanyası başlattı. Uçak bileti fiyatlarının yüksek olması vatandaşlar arasında tepkilere neden oldu.  İşçi Temsilcisi (sendikacı) Sinan Toktaş, normal uçak bilet fiyatlarının diğer zamanlarda olduğu gibi yaz sezonunda da aynı şekilde kalmasını talep ettiklerini belirterek, ‘toplanan imzaları Türkiye Ulaştırma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve tüm yetkililere göndereceklerini ifade etti.

Yaz tatilinde uçak bilet fiyatlarının yükseltmesinin Avrupa’daki vatandaşları ekonomik yönden güç durumda bıraktığının altını çizen Sendikacı Sinan Toktaş, ”bu durum emekliyi, çalışanı, öğrencileri ve bütün dar gelirli insanları ailece güç durumda bırakıyor. Çok bir şey istemiyoruz sezon da da bilet fiyatları aynı olsun. Zaten Avrupa’daki vatandaşlarımız geçinmekte güçlük çekiyorlar birde ülkemizle bağımız kopartılmasın. Yaz tatilinde, yolcu sayısı fazla; uçaklar da boş koltuk olmadığı gibi aylar öncesinden rezervasyonlar yapılmasına rağmen kişi başına 500 Euro ve daha da üzerindeki bilet fiyatları cep yakıyor. Bu durumun düzeltilmesi için yetkili mercilere göndermek üzere imza kampanyası başlatacağız. Düşünün dört kişilik bir ailenin sadece bilete ödeyeceği miktar en azından 2 bin Euro ya da duruma göre daha da pahalıya geliyor. Uçak biletleri fazla olunca vatandaş ya izinden vaz geçiyor ya da karayolunu tercih ediyor. İzin sürelerinin de 2 veya 3 hafta gibi kısa olması izinin ertelenmesine dahi neden oluyor. ‘dedi.

ÇOCUKLARIMIZIN ÜLKEMİZ İLE BAĞI KOPUYOR

Thyssenkrupp İşyeri İşçi Temsilcisi Binali Demir ise, konuya yetkililerin acilen çözüm bulması gerektiğini vurgulayarak, ”ailede bir çalışanın olduğunu düşünün, bilet fiyatının da yaz tatilindeki yüksekliği nedeniyle Türkiye’ye izine gidemeyecek olması çok üzücü ve bir o kadar da üzerinde düşünülmesi gereken bir durum. Çalışanların aylık gelirleri sınırlı, işyerleri artık sözleşmeli çalışanlar alıyor. Sözleşmeler çoğunlukla süreli tutuluyor. Ailede tek çalışanın aylığı yetmiyor. Bir de bilet fiyatlarının yüksek olması ailede ekonomik olarak sıkıntıya neden oluyor. Yaz sezonunda bilet fiyatları yükseltileceğine ek uçaklar konulsun ve fiyatlar herkesin Türkiye’ye izine gideceği bir fiyat uygulansın. Gençlerin Türkiye’deki yakınları ile bağları koparılmasın. Vatandaşların Türkiye’de yapacakları harcamalar da ekonomiye katkı demektir. Yaz sezonundaki bilet fiyatını yüksek bulan genç nesiller izinlerini İspanya, Yunanistan ya da Balkan ülkelerinde değerlendiriyorlar. Bu çağrıyı yetkili kurumların değerlendirmelerini bekliyoruz. ‘dedi