UÇAK BİLET FİYATLARI UCUZLASIN

FATİH ÇİMEN
DUİSBURG- Almanya’nın Duisburg kentinde yaşayan bir grup vatandaşlar, yaz sezonu bilet fiyatlarının yükseltmesine karşı imza kampanyası başlatmıştı. Gazetemizin bir önceki sayısındaki “Uçak Bilet Fiyatları Tatilde Artmasın” haberine teşekkür eden vatandaşlar, Uçak bilet fiyatlarının tatil dönemlerinde pahalı olmasına tepkiyi sürdürdü. Pahalı olması vatandaşı güç durumda bırakıyor.

Recep Dikyol: Uçak bilet fiyatlarının diğer zamanlarda olduğu gibi yaz sezonunda ucuz kalmasını istiyoruz. Aile olarak izin kararı verdiğimiz zaman yüksek bir meblağ ile karşı karşıyasınız. Buda bizim gibi orta gelirli birçok ailenin memleket hasretinin önüne engel oluyor. Vatandaşları ekonomik açıdan korumalı.
Erdal Ergün: Bilet fiyatlarının yüksekliği nedeni ile tatil haklarının başka ülkelerden yana kullanıyorlar. Çünkü başka ülkelere uçuşlar daha makul. Çocuklarımız devlet yolu ile ülkelerinden koparılmasın. Ayrıca ben devletimin hava yolu ile memleketim İzmir’e uçmak istiyorum. Vatandaş olarak buna hakkım yok mu?

Hasan Kabasakal: Dönem dönem ailece Türkiye’ye seyahat ediyoruz. Yaz tatilleri bizim için önemli. Memleket hasretini iple çekerken uçak biletlerinin fahiş fiyatlara çıkması önümüze engen oluyor. Özellikle öğrencisi olan ailelerin bilet alması normal sezona göre daha yüksek maliyete neden oluyor. Yetkililerin konuya eğilmesini istiyoruz. Dini ve milli bayramlarımızda ailelerimizin yanında memleket havasını koklamak istiyoruz. Yaz tatilinde, yolcu sayısı fazla; uçaklar da boş koltuk olmadığı gibi aylar öncesinden rezervasyonlar yapılmasına rağmen kişi başına 500 Euro ve daha da üzerindeki bilet fiyatları cep yakıyor.

Naim Kurteshi: İzin sürelerimiz zaten kısıtlı. İki ve Üç hafta gibi oluyor. Düşünün dört kişilik bir ailenin sadece bilete ödeyeceği miktar en azından 2 bin Euro ya da duruma göre daha da pahalıya geliyor. Yurtdışında yaşayan insanların ekonomik gücü bazen yetmiyor. Biletlerin normal fiyatlara çekilmesini istiyoruz.
Binali Demir: Uçak biletleri fiyatı sorunu herkesin ortak sorunu. Konuya yetkililerin acilen çözüm bulması gerekir. Bilet fiyatının da yaz tatilindeki yüksekliği nedeniyle Türkiye’ye izine gidemeyecek olması çok üzücü ve bir o kadar da üzerinde düşünülmesi gereken bir husus. Çalışanların aylık gelirleri sınırlı, işyerleri artık sözleşmeli çalışanlar alıyor. Yaz sezonunda bilet fiyatları yükseltileceğine ek uçaklar konulsun ve fiyatlar herkesin Türkiye’ye izine gideceği bir fiyat uygulansın. Gençlerin Türkiye’deki yakınları ile bağları koparılmasın. Emekliyi, çalışanı, öğrencileri ve bütün dar gelirli insanları ailecek güç durumda bırakıyor.