Gurbetçiler… Dikkat

İsa Karakaş
Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş uyardı..
Ucuz emeklilik fırsatı peşindeki gurbetçilere SGK’dan sıkı takip
Gurbetçiler, yurt dışı borçlanması ile ülkemizden emekli olma hakkına sahip bulunmaktadır. Bu haktan faydalanmak için; Türk vatandaşı olmak, belirli nitelikte yurt dışı süreleri bulunmak, yurt dışı sürelerini belgelendirmek ve yazılı istekte bulunmak şartlarını yerine getirmek gerekmektedir.
Türk vatandaşları ile doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin, Türk vatandaşı olarak yurt dışında geçen ve belgelendirilen sürelerini borçlanabilecekleri öngörülmüştür. Ayrıca yurt dışında ev kadınlığı olarak geçen süreler de borçlanılmaktadır. Bu bakımdan yurt dışında ev kadını olanlar, Türkiye’de
Gurbetçiler, yurt dışı borçlanması ile ülkemizden emekli olma hakkına sahip bulunmaktadır. Bu haktan faydalanmak için; Türk vatandaşı olmak, belirli nitelikte yurt dışı süreleri bulunmak, yurt dışı sürelerini belgelendirmek ve yazılı istekte bulunmak şartlarını yerine getirmek gerekmektedir.
Türk vatandaşları ile doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin, Türk vatandaşı olarak yurt dışında geçen ve belgelendirilen sürelerini borçlanabilecekleri öngörülmüştür. Ayrıca yurt dışında ev kadınlığı olarak geçen süreler de borçlanılmaktadır. Bu bakımdan yurt dışında ev kadını olanlar, Türkiye’de yaşayan kadınlara göre imtiyazlı durumda bulunmaktadır.
Ucuz borçlanma ile emeklilik için son bir hafta
Gurbetçiler, yılbaşına sayılı günler kala yurt dışı borçlanmasına akın etti. Zira belirtilen  borçlanma da asgari ücrete endekslenmiş olduğundan 01 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan asgari ücret artışından kaynaklanacak maliyetten kurtulmak için  son bir hafta kaldı.
01.01.2018 ila 31.12.2018 tarihleri arasında, aylık kazanç alt sınırı: 2.029,50 TL’dir. Aylık kazanç üst sınırı ise: 15.221,40 TL’dir. Buna göre borçlanma için SGK’ya borçlanılacak her bir gün için tahakkuk ettirilecek borç tutarının;
Alt sınırı: 67,65 TLx%32=21,65,
Üst sınırı: 507,38 TLx%32=162,36 TL, esas alınmaktadır. 2018/Aralık ayında bir yıllık borçlanma için ödenecek para tutarı en az 7 bin 794 TL’dir. 2018/Ocak ayına bırakılırsa asgari ücret artışı oranında bu rakam da artacaktır. Örneğin %20’lik bir artış olursa bu rakam da aynı oranda artacaktır.
SGK, denetimi sıkılaştırdı
Maalesef bazı sahtekârların da etkisiyle gurbetçiler ülkemizde hizmet akdi ilişkisi olmadığı hâlde sahte sigortalı gösterilmektedir. Sırf belgelerin usulüne uygun olarak verilmiş olması sigortalılık için yeterli değildir.
SGK denetim elemanları yaptıkları denetimlerde muvazaalı ve sahte çalışmaları iptal etmektedir.
Kişi emekli olsa bile ve aradan ne kadar zaman geçmiş olursa olsun aldığı emekli maaşları faiziyle geri alınmakta ve Savcılığa bildirilmektedir. Diğer yandan sigortalı gösterilen iş yerlerine de ağır para cezaları uygulanmakta ve savcılığa sevk edilmektedir.
70 yaşındaki gurbetçi, inşaat işçisi olarak gösterilmiş 
Yapılan denetimlerde sahte uzmanların! pervasızca hareket ettikleri görülmektedir. Öyle ki 70 yaşını aşan gurbetçileri ve kadınları bile inşat iş yerinde beden işçisi olarak gösterdikleri tespit edildi.
Denetimlerde kişinin yurt dışında yaptıkları iş ile Türkiye’de sigortalı gösterildiği işler karşılaştırılmaktadır.
Ayrıca kişinin durup dururken neden Türkiye’ye gelip 3-5 gün sigortalı gösterildiği ve bunun muvazaalı olup olmadığı gibi hususlar üzerinde de sıkı bir şekilde durulmaktadır. Denetimlerde sadece emekli adayları değil emekli olmuş olanlar da mercek altına alınmaktadır.
SGK, Emniyet’le iş birliğine gitti
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Arasında Veri Paylaşımına İlişkin Protokol imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Protokol gereğince Türk vatandaşlarının yurda giriş çıkışlarının, EGM tarafından Web servisi aracılığı ile SGK ile paylaşılması öngörülmüştür.
Bu itibarla, Türk vatandaşlarının yurda giriş çıkışlarının görüntülenmesine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Giriş/Çıkış Bilgileri Projesi (EGNIP) hazırlanarak işletime açıldı. Söz konusu program sayesinde Türk vatandaşlarının yurda giriş ve çıkışlarının takibi yapılabilecektirAyrıca gurbetçi borçlanmasında ülkemizde gösterilen sigortalılığının sahte olup olmadığının tespiti de kolaylaşacaktır.