UETD DUİSBURG TERÖRÜ KINADI

Murat Pehlivan-DUİSBURG- Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Avrupanın toplam 100 bölgesinde olduğu gibi Duisburg, Essen ve Dinslaken şehirlerinde de “TERÖRE KARŞI TEK SES” adlı bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, Lahor ve diğer şehirlerde kendine mecra bulan terör eylemlerinin vicdanlarda çok derin ve onarılamaz yaralar açtığı ifade edilen Duisburg Bölge Başkanı Bayram Köylü ‘nün dile getirdiği ve Mülheim an der Ruhr Şube Başkanı Ahmet Günaydın, Yönetim Kurulu Üyesi Gürel Akkaya gibi iki derneğin birçok yöneticinin hazır bulunduğu basın açıklamasında;

“UETD olarak toplumsal huzuru tehdit eden, masum insanların ölümüne neden olan, toplumda anarşi, kaos oluşturarak barış ortamına kasteden menfur terör ve şiddet eylemlerini nefretle kınıyoruz. Toplumsal bütünlüğe ve bir arada yaşama kültürüne zarar veren, demokratik kazanımları, özgürlükleri tehdit eden terörist eylemlerin karşısında olduğumuzu da ifade etmek isteriz” denildi.

“Son günlerde UETD Hamm, UETD Leverkusen, UETD Essen, UETD Münih, UETD Dinslaken, UETD Grevenbroich ve UETD Hamburg şubelerimizin maruz kaldığı şiddet eylemlerinin yüreğimize kor bir ateş düşürürken terörün çirkin yüzünü de apaçık bir şekilde göstermiştir” diye devam eden açıklamada , daha sonra şunlar kaydedildi.: “Terör örgütü PKK tarafından şubelerimize karşı yapılan ve toplumda derin bir infiale sebep olan saldırılar hakkında Alman emniyet birimlerinin, incelemelerini büyük bir titizlik ve ivedilikle yürüteceğine inanıyor, yargının da ilgili davaları makul bir süre içinde ve hakkaniyete uygun olarak neticelendireceğini düşünüyoruz.

Şüphesiz terör bir insanlık suçudur; hiçbir şekilde kabul edilemez; dil, din ve etnik köken ile de ilişkilendirilemez. Terör örgütü DAEŞ’in kirli, kanlı, İslam dışı ve insanlık dışı eylemleri ile gözünü kırpmadan can alan DHKP-C, PKK, PYD ve türevlerinin gerçekleştirdiği terör arasında hiçbir fark yoktur. Esasen terör grupları, işledikleri vahşet ile bilhassa mensubiyeti olduklarını iddia ettikleri kimliklere ve dinî aidiyetlere de zarar vermektedir. Ancak bizler biliyoruz ki konu ne İslam ne de Kürt meselesidir, mesele terör gruplarının “siyasal amaçlara ulaşmak amacıyla insanların can ve mal güvenliklerine saldırmayı meşru görmesi” meselesidir. Bu nedenle nereden gelirse gelsin, hangi saiklerle işlenirse işlensin terör; asla kabul edilemez ve mazur da görülemez” denildi.

Öte yandan yaşanan terör olayları, terör karşısında alınacak tedbirlerin, uygulanacak politikaların ve verilecek cezaların sınırlarının net bir şekilde çizilmesinin de gerekliliğini ortaya koyduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Bu nedenle insanı ve insanlığı hedef alan küresel tehdit karşısında siyasilere, güvenlik ve yargı birimlerine büyük görevler düştüğünü tekrar hatırlatmak isteriz. UETD olarak terör acısı çeken halkların yanında olduğumuzu, acılarını yürekten paylaştığımızı bir kez daha yineliyoruz. Bu vesileyle menfur saldırılarda yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” şeklinde açıklama sona erdi.