UID Bremen irfan sohbetlerinde buluşturdu

 

 

 

 

 

Gülsüm Tan/BREMEN
Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) (Eski adıyla UETD)  Bremen Bölge teşkilatı, Başbakanlık eski Başdanışmanlarından akademisyen Mustafa Şen’in sunumunda düzenlediği “İrfan Sohbetleri” programında vatandaşlarımızı buluşturdu. Bremerhaven ve Hemelingen, şubeleri ardından finali, Hukelride semtindeki  UID Bremen ofisinde gerçekleşen programda  araştırmacı kimlikleriyle de bilinen Şen, anlama, bilme ve kültür gibi zengin anlamlı ‘irfan’ kelimesini anlatarak, başladığı konuşmasında, “İrfan, kendini bilmek anlamına da gelir. Kendini bilen, Rabbi’ni de bilir” ifadesini kullandı.

 

“Özünüzü unutmayın”
Anadolu topraklarında yetişen arifler  Hz- Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli’den örnekler vererek sözlerine devam eden Şen,, “Anadolu irfanımız, bizi biz yapan değerlerimizin özünü oluşturur. Bu topraklarda yetişen insanlar, inançlı, insani, ve dürüst insanlardır. ” diyerek, dinleyicilerine, bu bilinçle yaşamalarını ve özlerini unutmamaları tavsiyesinde bulundu. Programa bağlamasıyla katılan Şen, sazı ve sözü ile ünlü halk ozanlarımız Aşık Veysel ve Kul Himmet’in “Uzun ince Bir Yoldayım” ve “Gafil Gezme Şaşkın” değişlerini seslendirirken, izleyicilerde kendisine eşlik etti.

Burada selamlama konuşması yapan UID Bremen Bölge Başkanı Burak Çaylı, “UID Genel Merkezi Kültür ve Sanat Birimi öncülüğünde Avrupa genelinde başlatılan “İrfan Sohbetleri” kapsamında düzenlediğimiz programlar,  akademisyen Mustafa Şen sunumuyla gün boyu devam etti. Üç ayı yerlerde gerçekleşen programlarda 12 saat bizlere bilgi veren Mustafa Şen hocamıza ve tüm katılımcılara olduğu gibi ikramları hazırlayan Kadın Kollarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.