UID Bremen kültür şöleni büyük ilgi gördü

blank

Ünlü sanatçılarımız Uğur Işılak, Bahadır Yenişehirlioğlu ve Ahmet Baydaroğlu’nun sahne aldığı UID Bremen’in düzenlediği “Bir Saz, bir Söz” adlı kültür gecesi büyük ilgi gördü.

blank

Gülsüm Tan – Hasan Akdoğan BREMEN
Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Bremen teşkilatı tarafından Türklere ait görkemli etkinlik mekanı White Plaza’da “Bir Saz, bir Söz” başlığında kültür gecesi düzenlendi.
Ünlü sanatçılarımız Uğur Işılak, Bahadır Yenişehirlioğlu ve Ahmet Baydaroğlu’nun sahne aldığı gecede, AK Parti Mardin Milletvekili Şehmuz Dinçel, UID Genel Başkanı Köksal Kuş, CDU Bremen eyalet milletvekili Dr. Oğuzhan Yazıcı, Bremen Jacobs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yılmaz Uygun, UID Bremen Başkanı Tansu Kemal Acar ile yönetim kurulu üyeleri, iş insanları ve çok sayıda vatandaşlarımız katıldı.

blank

Birlik ve beraberlik mesajları verildi.
Mücahit Balkay sunumunda İstiklal marşı okunması ardından başlayan programda yapılan konuşmalarda, birlik ve beraberlik mesajları verildi. Burada selamlama konuşması yapan UID Genel Başkanı Köksal Kuş, UID kuruluşu hakkında bilgi verirken, “Avrupalı Türkler olarak dinimiz, dilimiz ve kültürümüzle hep var olacağız” ifadesini kullandı. Programı düzenleyen UID Bremen yönetimine teşekkür eden genel başkan Kuş,vatandaşlarımıza, katılımcı toplum olmalarını, Almanya seçimlerine olduğu gibi 2023 Türkiye genel seçimlerinede katılmaları çağrısında bulundu. Konuklarını selamlayan UID Bremen Bölge Başkanı T. Kemal Acar ise, programa katılan ve maddi manevi destek olan herkese teşekkür etti.

blank

Kültür şölenine dönüştürdüler
Sanatçılarımızın sahne almalarıyla kültür şölenine dönüşen programda Ahmet Baydaroğlu, vatan sevgisini anlatan en güzel türkülerini okurken, “Biz Batı Avrupa Türkleriyiz. Burayı vatan etme yolunda az tavizler vermedik” diyerek yakın zamanda hayatını kaybeden Mevlüde Genç anayı andı.
Son dönemlerde Payitaht Abdülhmid’in Tahsin Paşası ve Barbaroslar Akdenizin Kılıcı dizisinin oynadığı Derviş karakteriyle gönüllere taht kuran oyuncu, hukukçu ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, öğut verici Mesneviden Hikayeler programından örnekler verdi. Yenişehirlioğlu daha sonra, okurları için kitaplarını imzaladı.

blank
Sanatçı Uğur Işilak, sazı ve sözüyle Bremenlileri coşturdu. Besteci, şair ve sunucu kimliğiyle sevilen güçlü ses İşilak, ‘Vefa’ konusuna büyük önem verdiğini belirterek, kendi bestelediği esrlerin yanısıra, ünlü halk ozanlarımız Aşık Veysel, Dadaloğlu ve ünlü Mihriban şiiri yazarı Abdurrahim Karakoç’un eserlerini okudu.
Müzik arasında dinleyicilere hitab eden Işılak, Bremen’de olmanın bahtiyarlığını yaşadıklarını belirterek, „Buna vesile olan UID teşkilatına teşekkür ediyoruz“ ifadesini kullandı.

blank