UID WÜRTTEMBERG GELENEKSEL İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU

UID WÜRTTEMBERG GELENEKSEL İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU

UID Württemberg tarafından verilen iftar yemeğine, misafir olarak Türkiye’den TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya’nın yanı sıra T.C. Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak, UID Genel Başkanı Köksal Kuş olmak 700 kişinin üzerinde çevredeki işadamları ve diğer davetliler katıldı.

MUSTAFA KARAMAN

SCHWİEBERDİNGEN- Kısa adı UID olan Uluslararası Demokratlar Birliği çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Württemberg Bölge Başkanlığı çalışmalarıyla çevrenin takdirini kazanan derneğin geleneksel iftar programı Schwieberdingen’de bulunan Galarie Festsaal Salonu’nda yapıldı. İftar yemeğine, başta ev sahibi UID Württemberg Bölge Başkanı Mehmet Sağanak ve yönetim kurulu, TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya’nın yanısıra T.C. Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak, UID Genel Başkanı Köksal Kuş, UID Genel Merkez MKYK Üyeleri Cahit Öner ve Adem Taflan, UID Baden Bölge Başkanı Muhlis Alkan, UID Rhein Neckar Bölge Başkanı Sevgi Gocuk, EUBA, MÜSİAD ve ATGİAD işadamları dernek temsilcileri, bölgede faaliyet gösteren STK’ların temsilcileri, HASENE temsilcileri, ATF, DİTİB, İGMG, İGBW, ATİB temsilcileri, siyasi temsilciler ile UID şube ve bölge teşkilat yöneticilerinin yanı sıra UID’e gönül verenler katıldı.

BİRLİK VE BERABERLİK

Sunucu Hüseyin Bulduk’ın yaptığı ve büyük bir katılımın olduğu iftar programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını yapmak üzere UID Württemberg Bölge Başkanı Mehmet Sağanak kürsüye geldi. Sözlerinin başında uzaktan ve yakından gelen tüm katılımcıları selamlayan ve akabinde de gençlere seslenen Başkan Sağanak, “Sizlerin emekleri o kadar değerli o kadar anlamlı ki, gayretlerinizin meyvesi olan gençlerimizle geleceğe daha güvenle bakıyoruz” dedi. Dünyada asırlarca hüküm sürmüş, kadim medeniyetimizin yaşatma, tutup ayağa kaldırma, garibi kollama, mazlumun yarasını sarma telaşında olan bir medeniyet olduğunu yeniden tüm dünyaya göstermek istediklerini yenileyen Bölge Başkanı Mehmet Sağanak, “Güçlünün değil haklının üstün olduğu bir düzenin dünyada hüküm sürmesini istiyoruz. Türkiye’mizin güçlü olması her zaman dünyadaki bütün mazlumlarla umut olmuştur. Bizlere ecdadımızdan miras kalan bu sorumlukla nerede bir mazlum varsa, nerede bir ezilmiş varsa umut olmaya devam edeceğiz. Bir Müslüman olarak, bu bizim sorumluluğumuzdur. Yarın Hak divanı kurulduğunda üzerimize düşeni yapmış olmak için kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmeliyiz” ifadelerine yer vererek bizzat kendisinin deprem bölgesindeki izlenimlerini aktarırken katılımcılar tarafından salonda gözlerin dolduğu gözlendi. Sağanak, “Hayatını toplumsal sorunlara adamış, ailesinden, ekonomisinden, kendinden fedakârlık yaparak ömrünü vakfetmiş değerli STK temsilcileri başta olmak üzere bu programa teşriflerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

AÇIK TEŞEKKÜR

İftar programı UID Württemberg Bölge Sekreteri Burak Şahin ve akabinde de selamlama konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kadınlar Kolu Başkanı Nihal Pınar katılımcıları selamladılar. Ramazan ayının paylaşma ayı olduğunu ve birlikte olmak farklılıkların ötesinde birliktelikleri görme ayı olduğunu söyleyen T.C. Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak, “Dinimizi ve kültürümüzü burada yaşıyor ve yaşatıyoruz. O yüzden de Avrupalı Türklere şükranlarımı sunuyorum” dedi. Deprem konusuna da değinen Başkonsolos Koçak, Avrupalı Türklerin birlikte tek yürek olup bu hassas konuda ne kadar yardımsever olduklarını göstermelerinden ve Türkiye’nin yanında olduğunu gösterdiklerinden dolayı herkese minnettar olduğunu belirten konuşmasında yapılan yardımlar hakkında da bilgiler verdi. Daha sonra UID Genel Başkanı Köksal Kuş, 2023 yılının Türkiye açkısından önemli bir yıl teşkil ettiğini belirterek bu yılın gelecekteki yüz yılın kapısını aralayacak bir atılım yılı olduğunun altını çizdi.

SELAM GETİRDİ

Bu iftar programında sıcak bir ortamda birliğin ve beraberliğin güzel bir resmini verildiğini söyleyen TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, Türkiye’den iki selam getirdiğini söyleyedi. Hadis-i Şerife mazhar Eyüp Sultanı, Sultan Ahmedi ve de Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi olan şehir İstanbul’dan ve ezilenlerin gür sesi olan, suskun dünyanın hür sesi olan görüldüğü gibi olan gücünü milletten alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan selam getirdiğini söylemesiyle salon alkış koptu. Asrın felaketi diye de adlandırılan yüzyılın en büyük depreminden de bahseden AK Parti Milletvekili Sırakaya, “Beden ömür çürür, cana bakın siz. Kim kiminle yürür, ona bakın siz. Bırakın dönsün dönme dolaplar, Hak’tan hakikatten yana bakın siz. Bir kesim dünyayı arkasına alarak Anadolu’ya meydan okuyan bir kesim. İkinci kesim ise Anadolu’yu arkasına alarak dünyaya meydan okuyan kesim” var olduğunu söyleyerek kendilerinin devamlı duruşlarının Anadolu’yu arkasına alan kesimden olacaklarını belirtti.

GURUR TABLOSU

Program iftarın açılmasıyla ve okunan yemek duasının ardından UID hakkında bir slâyt gösterisi ile devam etti. Programın sonunda ise konuşmacılara verilen plaketlerin ardından TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya’a yaşlı bir ninenin özel el işi göz nuru ile işlenmiş seccade hediye edildi. Akabinde UID Württemberg Bölge Başkanı Mehmet Sağanak’ın gurur tablosu diye nitelendirdiği UID Württemberg bölge yöneticileri başta olmak üzere şube yöneticilerine ve UID’e hizmet vermiş gönüllülere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahısların isimlerine özel olarak imzalı posteri hediye edildi. Daha sonra da program hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu.