Susmak yok.. Unutmak yok…

 

Hamburg’un Wandsbek semtindeki Landwehr istasyonunda, 21 Aralık 1985 tarihinde neonazilerin saldırısında ağır yaralanan ve 3 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ramazan Avcı’yı katledilişinin 32. yılında saygıyla anıyoruz.  Hamburg Eyalet Milletvekili Nebahat Güçlü, bir daha benzeri acıların yaşanmaması için ırkçı saldırı ve cinayetlerde hayatlarını kaybedenlerin isimlerinin unutulmamasının önemli olduğunu vurguladı. Avcı nezdinde tüm ırkçı kurbanlarını rahmetle andığını dile getiren Güçlü’nün açıklamasında şu cümleler yer aldı:  „Irkçılık ve ayrımcılığın giderek yükseldiği ve prim yaptığı günümüzde Ramazan Avcı, Mehmet Kaymakçı, Süleyman Taşköprü ve onlar gibi ırkçı saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin anılarını belleklerimizde tutmamız, bir daha böyle acıların yaşanmaması açısından büyük önem taşıyor. Almanya’da giderek yükselen yabancı düşmanlığı, endişelenmemizi gerektirecek boyutlara gelmiştir. Avrupa genelinde AfD gibi partilerin insan düşmanı politikaları, bu tür olaylara zemin oluşturuyor. Belirli kesimler tarafından özellikle Müslümanlar ‚uyumu reddedenler’ olarak lanse edilmekte, mültecilerle birlikte sayıları artan göçmen nüfusu ‚Almanlar ve Almanya için tehlike’ olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Irkçı cinayetler, aşırı sağ kesimin yürüttüğü bu tür kara propagandalar sonucudur. Irçı saldırıların gerek siyaset, basın ve gerekse toplum tarafından hafife alınması, bu tür insanlık suçlarına gereken caydırıcı cezaların verilmemesi ise yeni saldırılara zemin hazırlamakta ve saldırganları cesaretlendirmektedir. Daha da acısı; Bu tür saldırıları gerçekleştirenlerin genelde ırkçı cinayet suçlamasıyla değil de sadece ‚şiddet uygulamak’ iddiasıyla yargılanması ve bu bağlamda aldıkları hafif cezalarla kısa bir süre sonra bir şey olmamış gibi yeniden aramıza karışmalarıdır. Bu durum değişmedikçe, ırkçı saldırıların oranı da eksilmeyecektir. Avcı ve ailesine sabır ve ırkçı cinayetlere kurban gidenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

ANMA DUYURUSU…

21.12.1985’de Neonaziler tarafından uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Ramazan Avcı, 21.12.2017’de, saat 18.00’de Ramazan-Avcı-Platz’da (S-Bahn Landwehr) anılacak.

21 Aralık 1985, Ramazan Avcı:
21 Aralık 1985’de ağabeyi ve bir arkadaşıyla doğum gününü kutlamak için dışarı çıkan Ramazan Avcı, Landwehr istasyonunda neonazilerin buluşma yeri olan bir birahaneden çıkan dazlakların saldırısına uğradı. Avcı’nın ağabeyi ve arkadaşı, son anda oradan geçen bir otobüse binebilirken Avcı, bir aracın çarpması sonucu yere düştü. Beysbol sopaları, zincir ve tekmelerle Avcı’ya saldıran dazlaklar, talihsiz adamı komalık hale getirdikten sonra Avcı’nın ağabeyi ve arkadaşının bindiği otobüse de saldırdılar. Avcı, girdiği komadan uyanamayarak 24 Aralık 1985 tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ölümünden kısa süre sonra doğan oğluna ise Ramazan Avcı’nın ismi verildi. Ramazan Avcı İnisiyatifi’nin yoğun çaba ve girişimleri sonucunda 2012 yılında, Ramazan Avcı’nın saldırıya uğradığı yerde anısına bir anıttaş dikildi ve meydanlığa „Ramazan-Avcı-Meydanı“ adı verildi. Meydandaki anıttaş bile defalarca ırkçı saldırılar sonucu tahrip edildi.