Utanmazlar

5 Türk kökenli vekil Ermeni soykırımı var dedi..

Türkiye’ye sürekli sahip çıkan DENK Milletvekili Selçuk Öztürk ile bir grup Türk izleyici de, sözde Ermeni soykırım konuşmalara müdahale ettikleri gerekçesiyle güvenlik görevlileri tarafından, izleyici locasından dışarı çıkarıldı.

Halil Uygun
ROTTERDAM – Hollanda Parlamentosu 1915 Olaylarını ‘Soykırım’ olarak tanıyan tasarıyı kabul etti. Hollanda parlamentosu, koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği tarafından hazırlanan, “1915’de Anadolu’da Ermeniler’e yönelik katliamların soykırım olarak tanınması” önerisini kabul etti. Hollanda parlamentosu, koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) tarafından hazırlanan, “1915’de Anadolu’da Ermeniler’e yönelik katliamların soykırım olarak tanınması” önerisini kabul etti. Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag, 24 Nisan’da Ermenistan’ın başkenti Erivan’da düzenlenecek “soykırımı anma törenine” hükümeti temsilen bir heyet gönderileceğini söyledi. CU Milletvekili Joel Voordewind tarafından hazırlanan “Ermeni soykırımının tanınması” önerisine, Türkiye kökenli milletvekilleri tarafından kurulan DENK partisi dışındaki tüm partiler destek verdi. Öneri, 3’e karşı 142 oyla kabul edildi. Ancak Dışişleri Bakanı Kaag, bu kararın hükümetin “Ermeni soykırımını” tanıdığı anlamına gelmediğine işaret etti. Kaag’a göre, anma törenlerine bakan düzeyinde katılım, “1915’deki korkunç olaylar” için bir saygı göstergesi. Hollandalı bakan bunu, parlamento üyelerinin Hollanda’nın karıştığı bir köleliği anma toplantısına katılmasına benzetti. Meclis, hükümetten “nitelikli soykırımı kabul etmesi” talebinde bulunmadı. Hollanda hükümeti, soykırım yerine, “soykırım meselesi” demeye devam edecek.

Türk kökenli beş milletvekili ‘Ermeni soykırımı var’ dedi
Hollanda Meclisi’nde 4’ü kadın 7 Türk kökenli vekil bulunuyor. 7 Türk kökenli milletvekili arasında ancak DENK Partisi’nden Tunahan Kuzu ile Selçuk Öztürk ve aynı partiye mensup Fas kökenli milletvekili Sözde Ermeni Soykırım tasarısını ret yönünde oy kullandılar. Başbakan Mark Rutte’nin Halk Özgürlük ve Demokrasi Partisi’nden (VVD) Dilan Yeşilgöz, Yeşil Sol’dan Nevin Özütok ve Zihni Özdil, Sosyalist Parti’den Saadet Karabulut ile Cem Laçin asılsız Ermeni soykırım tasarısını evet yönünde oy kullanarak bir kez daha Türkiye karşıtı olduklarını belirttiler. DENK lideri Tunahan Kuzu, meclisin aldığı kararın “tek yönlü bir karar” olduğunu söyledi. Kuzu, o dönemde Anadolu’da bir iç savaş yaşandığını ve çok sayıda Türk’ün de Ermeniler tarafından katledildiğini belirterek, Hollandalı milletvekillerinin, ‘tarihçilerin koltuğuna oturmaması gerektiğini’ söyledi. DENK Milletvekili Selçuk Öztürk ile bir grup Türk izleyici de, konuşmalara müdahale ettikleri gerekçesiyle güvenlik görevlileri tarafından, izleyici locasından dışarı çıkarıldı.