UZMAN RANDEVULARINDA DÜZENLEME

FRANKFURT – Almanya’da uzman doktor randevularında yaşanan sıkıntılar üzerine harekete geçen yetkililer, randevu ayarlama işini Tabipler Odası’nın sorumluluğuna verdiler. AOK Hessen Etnik Pazarlama Uzman Koordinatörü Necati Şuözer, hastaların son yapılan sağlık sigortası reformu sayesinde yasal sağlık sigortalı uzman doktordan hizmet alımı ile ilgili olarak artık 4 haftadan daha fazla kanunen bekletilemeyeceklerini söyledi. Randevu almanın Tabipler Odası bünyesinde oluşturulan randevu ayarlama birimi üzerinden yürütüleceğini dile getiren Şuözer, hizmet almanın şu koşullara bağlı olduğunu kaydetti: Yasal sağlık sigorta kapsamında sigortalı olmanız gerekmektedir. Acilen yapılması öngörülen bir sağlık hizmetinin olması ve de bu işlev için elinizde bir sevk (Überweisung) belgesinin olması gerekmektedir.
Göz doktoru ve jinekolog için sevk belgesine gerek olmadığını belirten Şuözer, küçük ve önemsiz rahatsızlıklarda (Bagatellerkungen) ve rutin hizmet alımlarında (Routinuntersuchungen), randevu alma hizmetinden yararlanılamayacağını dile getirdi.

Şuözer, konuyla ilgili sıkça sorulan soruları ise şu şekilde yanıtladı:

4 haftalık maksimum bekleme zamanı aşılabilir mi?

Randevu işlevi şayet 4 hafta içinde anlaşmalı bir uzman doktor için gerçekleştirilmediyse, o zaman sigortalıya hastane ortamında bu hizmetin verilmesi için ilgili birim yardım eder.

Alınan randevu iptali ve değişikliği ile ilgili olarak kim sorumludur?

Şayet alınmış olan randevu aynı gün içinde iptal edilip değiştirilecekse Tabipler odası sorumludur, aksi taktirde bütün iptal ve tarih değişikliklerinden ilgili şahıs sorumludur.

Bu uygulamanın sigortalı açısından dezavantajı ise, kendi doktorunuzu kendiniz seçemiyor olmanızdır.

Hessen Eyaletinde yaşayan ve yasal sağlık sigorta kapsamında üye olan kişileri 25.01.2016 tarihinden itibaren bu hizmetten istifade edebilirler.

Hessen´de Randevu ayarlama birimi ulaşım bilgileri:

1. Email yani elektronik ileti kanalı ile terminservicestelle@kvhessen.de ve kurumun www.kvhessen.de/terminstelle adresi üzerinden dijital olarak doldurulabilen formu kullanabilirsiniz. Bu sayede eksik bilgi ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

2. Fax yani belgegeçer kanalı ile 069/ 79502 81 94 numarası üzerinden: www.kvhessen.de/terminservicestelle adresinden özel olarak hazırlanmış olan formu yazıcıdan çıkartıp kullanabilirsiniz.

3. Telefon kanalı ile: 069 / 400 5000-0 servis gün ve saatleri: Pazartesi ila Perşembe günleri arası 09:00 ila 16:00 ve Cuma günleri 09:00 ila 14:00 saatlerinde hizmet sunacaklardır.