Vatan Bizi Bekliyor

Sevgili okuyucular; sizlere Post Aktüel Gazetesi’ ndeki ilk seslenişim.

Açık teşekkürümdür…

Murat Pehlivan

Çoğunuzun bildiği üzere yaklaşık bir buçuk yıl aradan sonra yuvaya dönüp, Post Gazetesi NRW-RUHR Bölgesi temsilciliği olarak dört aydır elimizden geldiğince sizlerin sesi olmaya çalıştık. Yeri geldi mesafe tanımadan sizlerin yanında olduk. Bazen da yanı başınızda olamadık. Ama yine de dolu dolu sizler ile faaliyetlerinizde olmaya gayret ettik. Bu süreçte başta Frankfurt merkez binamızda kahrımızı çeken müdürlerimize, beraber sahada koşturan arkadaşlarıma, bizleri programlarına davet eden siz değerli Post Aktüel Gazetesi okuyucu ve takipçilerine en önemlisi gazetemizi yaşatan değerli iş adamı ve esnaflarımıza açık teşekkürü borç bilirim.

Belki çok uzun süre çalışmadan tatil vakti geldi. Tatili hak ettik mi? Bu siz değerli okuyucularımızın ve takipçilerimizin takdiri…

Bölgemizde 13.07.2018 Cuma gününden sonra yaz tatili başlıyor. Biliyorum bir çoğunuz benim gibi o günü ip ile çekiyorsunuz.  Vatanımıza, analarımıza, babalarımıza, kardeşlerimize yani tüm sevdiklerimize kavuşmak için kâh uçaklar ile kâh araçlarımız ile yollara çıkmak için adeta tezkere bekleyen asker gibi şafak sayıyoruz.

Araçlar ile Yola Çıkanlara Acizane Tavsiyem

Ben araç ile 10. Seferin ardından bu yıl 11. Sefere çıkıyorum… Ülkem ve sevdiklerim de beni bekliyor biliyorum. Çok şükür bu yıla kadar kaza atlatmadık. Kazasız- belasız vatanımıza gidip-geldik. Tabi bu yolculukların sıhhatli oluşu azami dikkat, en önemlisi uykusuz yola devam etmeme, aşırı hız yapmama gibi olmazsa olmazlar ile oldu. İnanın bana uykusuz ve hızlı gitmek belki !! sizi 3-5 Saat erken götürecektir. Ama belki de hiç gidemeyeceksinizdir. Bu 3-5 saatin size ne gibi olumsuzluklar ile geri döneceğini bilemezsiniz. Allah korusun sevdiklerinizin ardınızdan ömür boyu ağıtlar yakmasına değer mi? Sıla yolunda kaybedilen canları düşünerek, o haberleri gözümüzde canlandırarak yola çıkalım.  Azami dikkat ve dinlene dinlene, yolculuğu içimize sindire sindire vatan yolculuğu diliyorum. Kim bilir belki yollarda, belki de dinlenme tesislerinde melemen yerken sizler ile karşılaşacağız inşallah. 

Dinlenme istasyonları çok önemli

Dinlenme tesisi demişken, araçlarımızı dinlenmek için çektiğimiz tesislere, aldığımız yakıtlara, çok dikkat etmek lazım. Dinlenme alanı olarak sıradan, kuytu, tenha yerleri tercih etmeyin. Hırsızlık kol geziyor. Yakıtınızı büyük akaryakıt istasyonlarına göre ayarlayın, dinlenmek için girdiğinizde deponuz yarı da olsa oradan alın tedbiri elden bırakmayın.  Şahsen ben ilk tecrübesiz yıllarımda yakıtın kalitesizliğinin sıkıntısını çektim. Yani ben çektim siz çekmeyin. Nerede dinlenip, nerede yakıt alacağınızı burada sıralamaya sütunlar yetmez. Güzergahlarda size yardımcı olabilecek Almanya’ nın en büyük otomobil kulübü olan ADAC ve yine dostumuz Sezai Koç önderliğinde kurulan son yıllarda önemli çalışmalara imza atan DTAC yani Alman-Türk Araç Kulübünün internet sayfası olan Silayolu.com ‘ u ziyaret ederek önemli bilgilere ve tavsiyelere ulaşabilirsiniz.

Eurolarınızı sınır kapılarında bankalarda bozdurun 

En önemli noktalardan biri de Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan gibi özellikle yakıtı ucuz ülkelerden geçerken, yakıt ve alışverişlerinizin hesaplı olması adına size yetecek kadar Eurolarınızı sınır girişlerinde bulunan bankalarda o ülkelerin para birimine çevirin. Aksi takdirde ucuz alışveriş imkânınız istasyonlarda ki düşük kur çevirimi yüzünden buhar olup gider.

Bu yıl Avrupa’ dan yaz dönemi izinleri olmayan veya imkânı olmayanlara sağlıcakla kalın diyorum. Benim gibi yola çıkacak olanlara kazasız- belasız hayırlı yolculuklar duası ve

Yeni dönemde görüşmek dileği ile… 

Vatan bizi bekliyor…

İyi Tatiller…