Vatandaş sakin kaldı, vize oyunları da tutmadı

Türkiye’ye diz çöktürmek için sergilenen yeni oyunun adı bu kez ‘vize’ olurken, döviz mevduatı rekor kıran vatandaş yine paniklemedi.

Dış siyasette milli çıkarları doğrultusunda hareket edip her türlü siyasi ve ekonomik saldırıya rağmen diz çökmeyen Türkiye, bir kez daha hedef tahtasına kondu. Mayıs 2013’ten bu yana Gezi Parkı olayları, 17-25 Aralık operasyonu ve FETÖ’nün hain 15 Temmuz darbe girişimine rağmen taviz vermeden yoluna devam eden Türkiye, bu kez ABD’nin vize faaliyetlerini askıya alması ile kuşatılmaya çalışılırken, piyasa tepkisi üzerinden yangını körükleme operasyonu tutmadı. ABD’nin Türkiye’de vize faaliyetlerini askıya alması ve Türkiye’nin buna karşılık vermesinin etkisiyle Asya seansında 3.90 TL’nin üstünü gören dolar, daha sonra 3.71 TL’ye geriledi. TL’deki günlük kayıp yüzde 2.7 oldu.

Piyasalarda yaşanan hareketlilik karşısında, Merkez Bankası’ndan da ‘sakinleştirici’ mesajlar geldi. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal, döviz likiditesi anlamında herhangi bir sıkıntı olmadığını, piyasaları yakından takip ettiklerini söyledi.

BORSADA ‘AÇIK’ OPERASYON

Özellikle bazı yabancı fonların panik havasını pekiştirmek için yaptığı dolar alımlarına, yerli yatırımcının satışla karşılık vermesi kurdaki yükselişin hızını kesti. Borsada ise açılışla birlikte piyasada moralleri bozmak için yapılan açığa satışlarla yüzde 4.7’lik kayıpla 99 bin 210 puana kadar gerileyen endeks, daha sonra gelen alımlarla toparlandı. İlk iki dakikada 12 hissede devre kesici uygulaması çalıştı. Endeks özellikle yerli yatırımcıların alımlarının etkisiyle günü 101 bin 298 puanla kapatırken, günlük kayıp yüzde 2.73’te kaldı. Öte yandan altının gram fiyatı, 155.7 lira ile tarihi zirvesini görüp, 152.9 liraya geriledi.

ABDURRAHMAN KAAN
MÜSİAD Başkanı
Türkiye yaptırımlara tepkisiz kalamaz
Ülkemiz, uluslararası arenada eşit bir şekilde varlığını sürdürüyor. Dolayısıyla kendisine yönelik yapılan yaptırımlara elbette tepkisiz kalmayacaktır. Türkiye, şerefli ve güçlü bir ülke olarak, ABD’nin vize başvurularını askıya almasına karşılık, bu esasa dayanarak vizeleri kaldırma kararı aldı. İş dünyasının temsilcileri olarak bizlerin temennisi, bu gerilimin iki ülke arasındaki ekonomik ilişki ve işbirliğine asgari düzeyde etki etmesidir.

EROL BİLECİK
TÜSİAD Başkanı
Son derece talihsiz bir gelişme
ABD’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik seyahat vizesi işlemlerini durdurması kararı, son derece talihsiz bir gelişmedir. Türkiye ile ABD, siyasal, ekonomik ve tarihi açıdan güçlü ve köklü bağlara sahiptir. NATO müttefikliği çerçevesinde bölgesel ve küresel istikrar açısından iki ülke ilişkileri belirleyicidir. Diplomatik süreçler bir an evvel başlatılmalıdır.

RİFAT HİSARCIKLIOĞLU
TOBB Başkanı
Sorunun diyalogla çözülmesi gerekir
Biz sorunun diplomatik süreçlerle kısa sürede aşılacağına inanıyoruz. NATO’nun güçlü üyeleri Türkiye ve ABD’nin köklü ilişkileri, sağlam iktisadi, sosyal ve siyasi temellere dayanıyor. İki ülke arasındaki güçlü ilişkin, yaşanan sorunun diyalogla aşılacağı yönünde ümit veriyor.

HASAN ALİ CESUR
ASKON Başkanı
ABD pire için yorgan yakıyor
ABD içi boş bir söylemle adeta bir pire için yorgan yakmaktadır. ABD’nin bu içi boş gerekçesi Türk halkı tarafından unutulmaz. ABD yetkililerinin, iş uygulamalara gelince Türkiye düşmanı olan terör gruplarına nasıl silah dağıtıp onları güçlendirdiğini, Türkiye’de sivil insanların canlarına kıyarak darbe kalkışmasında bulunan, insanlığın utanç vesikaları pireleri nasıl sahiplendiğini çok rahatlıkla gözlemlemekteyiz.

AYHAN ZEYTİNOĞLU
İKV Başkanı
Türkiye’nin endişeleri giderilmeli
Türkiye’nin özellikle 15 Temmuz sonrasında, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele konusunda ABD’den anlaşılabilir talepleri olmuştu. ABD tarafından YPG’ye verilen destek de ilişkilerde sıkıntı oluşturan diğer bir konu oldu. Türkiye, ABD için eğer önemli bir müttefikse bu haklı endişelerini gidermeye yönelik adımlar atmalı. Türkiye’nin yanında olduğunu hissettirmeli. Bugüne kadar bu desteği göremedik.

AHMET NAZİF ZORLU
Zorlu Holding
ABD art niyetli davranıyor
ABD tarafında art niyetler olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir şeyin yaşanmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Ama tabii ki bunu diplomatik yollarla çözmenin yararı var. Sen bir taraftan terör örgütlerine destek ver, diğer taraftan Türk vatandaşlarını kendi ülkende tutukla; burada bir kişi tutuklandığında da böyle bir girişim yap.

ALİ KİBAR
Kibar Holding
Piyasalar sakinleşecek
Şu anda temkinli şekilde olayları izlemek durumundayız. ABD’nin özel sektörünün Türkiye’de, Türkiye’deki bazı kuruluşların da ABD’de yatırımları bulunuyor. Piyasalar panikle reaksiyon veriyor. Biraz zaman geçtikçe, konunun detayları anlaşıldıkça sakinleşme sürecine girilir.

Ali ONARAN
Pronto Tur
Tur alanların 15 günü var
Türkiye’den ayda 2 bine yakın turist ABD’ye gitmek için paket tur alıyor. Bunların önemli bir bölümü vizeleri tur öncesi alıyor. Parasını yatırmış ancak vize başvurusunda bulunmamış kişilerin ücretleri 15 gün içerisinde iade edilecek.

HAMDİ AKIN
Akfen Holding
Sert hareketler devam etmez
Siyasi olarak bir şey söyleyemem ama ekonomik olarak çok da olumlu etkisi olmayacağını öngörüyorum. Piyasalarda olayın ilk gününde böyle hareketlerin olması normal. Sonra oturur.

AHMET ERDEM
YASED Başkanı
İkili ilişkiler normalleşmeli
YASED olarak, Türkiye ile ABD arasındaki siyasi sorunların diplomasi yoluyla çözülmesi ve ikili ilişkilerin kısa süre içinde normale dönmesi beklentisindeyiz. İki müttefik ülkenin bu sorunları aşabileceğine inanıyoruz.
.