VATANDAŞ TERCİHİNİ YAPTI

Murat Pehlivan-Düsseldorf/
25. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) milletvekili seçimi için 1 milyon 408 bin 550 seçmenin bulunduğu Almanya’da vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı seçimine oranla çok daha fazla sandığa akın etti.
Almanya’da 13 merkezde kurulan 80 sandıkta vatandaşlar oylarını kullandılar. Almanya genelinde sandığa katılımın 37.55 oldugu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekili seçimlerinde, bu oran Düsseldorf Başkonsolosluğu bünyesinde 41.96 seviyesinde seyretti. Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temur, seçimle ilgili yaptığı açıklamalarda, geçen seçimde gümrükler ile birlikte % 20 seviyelerde olan katılımın bu seçimde, daha gümrüklerde kullanımın bitmediği halde bölgesinde yaklasik 55 bin vatanadasin sandiga koştuğunu söyledi. Katılımın kendi bölgesinde % 41.96 olan oranın (gümrükler de kullanılan oyların henüz bitmeden) sevindirici olduğunu ifade etti. Temur, seçime katılan vatandaşlara da teşekkürler etti. Temur ayrıca gümrüklerde oy kullanımın 7 Haziran’a kadar devam edeceğinin de altını çizdi.
08-31 Mayıs 2015tarihleri arasında 24 gün boyunca, sandıklara koşan vatandaşlarımız tercihlerini kullandılar.

Oy pusulaları Türkiye’ye gidecek
Yurtdışı seçim merkezlerinde depolanan oy pusulaları, tıpkı Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi, Türkiye’ye gönderilecek, sayım işlemi orada yapılacak.

error: