VATANDAŞLIK KAMPANYASINA START

 

 

 

Gülsüm Tan/BREMEN

Bremen Eyaleti, Alman vatandaşlığına geçen göçmen sayısını arttırmak amacıyla önceki ay kararlaştırdığı vatandaşlık kampanyasına start verdi. Üç yıl devam edecek olan kampanya, Bremen Başbakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı  Carsten Sieling (SPD) ve  koalisyon ortağı Belediye Başkanı ve Maliye Bakanı Karoline Linnert (Yeşiller) ile birlikte kampanyanın destekçileri ve elçilerininde  yer aldığı basın toplantısıyla tanıtıldı. Bremen belediye binasında düzenlenen toplantıda, Bremen Yabancılar Konseyi (BRI) Başkanı Libuse Cerna ve kampanya elçileri Sylva Lindo ile Maria Fernanda Brito Wandemberg yer alırken, SV Werder Bremen’in profesyonel futbolcusu Claudio Pizarro ise ani rahatsızlığından dolayı katılamadı. Bu arada, Alman da dahil olmak üzere çeşitli pasaportlara sahip olan Werder yıldızı Pizarro, Werder web sitesinde  açıklamada bulunarak,  “Evim Peru, ama bizim evimiz Almanya,” diyerek kampanyaya desteğini sürdüreceğini belirtti.
Evlerinde gibi hissetmeliler
Burada konuşan  Carsten Sieling, başlattıkları vatandaşlık kampanyası hakkında bilgi verirken, Bremen’in şeffaf ve kozmopolit bir eyalet olduğunu belirterek, “Göç,  her zaman olacaktır.  Yaşamak için eyaletimizi tercih eden göçmenlerimize konuk ve iş temin ettik. Fakat, tüm demokratik haklardanda yararlanmalarını da istiyoruz.  Bunun için kanunumuz gereği  Alman vatandaş olmaları gerekiyor.  Onların burada. her alanda  kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmelerini istiyoruz” diyerek, kampanyalarına destek olan BRI kuruluşu ve elçilere teşekkür etti.

Çifte vatandaşlığa izin verilmeli
Konuşmasında çifte vatandaşlığa da değinen Sieling,  Bremen’de ömürlerini geçirdiği halde duygusal açıdan çoğu göçmenin Alman vatandalığına geçmediğini belirterek, “Almanya’nın çifte vatandaşlığa onay vermesini önemli buluyor, bunun gerçekleşmesini umuyorum. Tüm arzumuz, burada yaşayan göçmenlerimizin huzur içerisinde yaşamasıdır” diye konuştu. Eyalette  vatandaşlığa geçiş şartları uygun 36 bin göçmenin yaşadığını belirten Sieling, “Göçmenler arasında ilk sırayı 15 bin cıvarında olan Türkler oluşturuyor.Ama başvuruda bulunma oranı düşüyor. İçişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 2017 yılında Bremen’de vatandaşlık için uygun olan vatandaşların sadece yüzde 1.29’u Alman vatandaşlığına başvurdu”dedi.

Amacımız vatandaşlığı kolaylaştırmaktır
Vatandaşlığa geçiş şartları üzerine bilgi veren Karoline Linnert, ilk başta başvuran kişinin sicili temiz olması gerektiğini belirterek, “Elbette şartları var. Bizler, isteği olanlara fırsat vererek, vatandaşlık ayrıcalıklarından yararlanmalarını istiyoruz. Amacımız vatandaşlığı kolaylaştırmaktır” dedi.  Lienert ayrıca, en az altı ay içinde sonuçlanabileceğini belirttiği prosedürün gelecekte  daha çabuk ve kolaylaştırmak için çalışmalar yapıldığınıda söyledi.
Göçmen  kökenli elçilerin, Alman vatandaşlığa geçmekten mutlu olduklarını ifade ettikleri toplantıda BRI Başkanı Cerna ise, her dilden oluşturdukları gönüllü yardımcı danışmanlar gurubunun vatandaşlığa geçmek isteyenlere yardımcı olacağını belirterek, hedeflerinin çok sayıda göçmene ulaşmak olduğunu ifade etti.

Mektupla vatandaşlığa davet
Bu arada, başlatılan kampanya çerçevesinde Bremen Eyalet   Başbakanı ve Belediye Başkanı Carsten Sieling (SPD) ile vekili Karoline Linnert (Yeşiller), vatandaşlığa kabul edilmek için yasal gereklilikleri yerinde olan göçmenlere mektup göndererek vatandaşlığa davet edecek. Mektuplar, eyalette yaşayan yarıdan fazlası Türk yaklaşık 36 bin yabancıya alfabetik sırasına göre gönderilecek. Her ay bin kişiye ulaşılmak istenen kampanya üç yıl devam edecek.

Bilindiği gibi,  Almanya çapında, vatandaşlığa geçiş oran düştü. 2000 yılında, ortalama yüzde 2.57 ve geçen yıl yüzde 1,18. İçişleri Bakanlığı’na göre durum, Bremen’de de farklı değil. 2000 yılında vatandaşlık oranı yüzde 2.64 ve 2017 yılında yüzde 1.29 oldu. Hamburg, 2011’de başlattığı vatandaşlık kampanyasıyla  başvuru oranını yüzde 30’a yükseltmişti.

 

 

 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: