VATANIMIZI BÖLDÜRMEYECEĞİZ

 

 

Erdal Altuntaş
HAMBURG – 15 Temmuz 2016 günü Türkiye’de gerçekleşen darbe girişimi, Hamburg’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı. Uluslararası Demokratlar Birliği (UİD) ve Hamburg Başkonsolosluğu tarafından, 15 Temmuz akşamı konsolosluk önünde iki ayrı etkinlik yapıldı. Ayrıca Hamburg merkezindeki Jungfernstieg’de ise 15 Temmuz darbe girşimi gecesinde yaşanılan resimlerden oluşan bir sergi yapıldı.

 


Bu zafer Türk halkına ait
15 Temmuz günü ilk program Hamburg Başkonsolosluğu tarafından yapıldı. Konsolosluk binasındaki etkinlikte Hamburg Baskonsolosu E. Derya Kara; vatandaşlara, STK temsilcilerine basın mensupları ve misafirlere hitaben yaptığı konuşmada „15 Temmuz darbe girişiminin 6. yıldönümünde demokrasimize ve özgürlüğümüze kastedenlerle mücadele ederken hayatlarını ortaya koyan şehitlerimiz ile kahraman gazilerimize olan saygı ve minnetimizi ifade etmek üzere sizlerle biraraya gelmiş bulunuyoruz.

 

 

FETÖ tarafından planlanan, örgütün ordumuz içine sızdırılmış mensupları tarafından silahlı kuvvetlerin emir komuta zinciri dışına çıkılmak suretiyle gerçekleştirilen hain darbe girişimi, 251 vatandaşımızın şehit olmasına ve iki binden fazla vatandaşımızın yaralanmasına neden olmuştur. 15 Temmuz, FETÖ terör örgütünün devletimize yönelik oluşturduğu büyük tehdidi ortaya koymuştur. Bu tehdidin bertaraf edilmesinde en büyük pay, devletini ve demokratik kazanımlarını korumak için hayatını vermeye hazır olduğunu ortaya koyan Türk halkına aittir“ dedi.

 

Fetö’nün örgütsel yapısı çökertilmiştir
Geçtiğimiz altı yılda devletin temel öncelikleri arasında yurt içinde ve yurt dışında FETÖ’yle mücadele olduğuna değinen Kara „Yurt içinde, öncelikle 15 Temmuz sorumlularının hukukun üstünlüğü ilkesi temelinde adalet önünde hesap vermeleri sağlanmış, ayrıca, FETÖ’nün devlet kurumları içerisindeki örgütsel yapılanması deşifre edilmiş, mensupları hakkında idari ve adli süreçler başlatılmış, nihai tahlilde örgütün (paralel devlet yapılanması) çökertilmiştir.

 

 

 

 

Bu nedenle, FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasıyla mücadele daha fazla önem kazanmıştır. Biz de bu çerçevede Alman muhataplarımızla yaptığımız temaslarda, FETÖ’nün faaliyet gösterdiği diğer ülkeler bakımından da güvenlik tehdidi olduğunu ve adeta bir suç ve istihbarat örgütü gibi çalıştığını somut örnekleriyle vurgulamayı sürdürüyoruz.

 

 

 

 

Demokrasimizin ve milli birliğimizin bizler için ne denli önemli olduğunu ortaya koyan bir dönüm noktası olan bu önemli günde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğimizi sizlerin katılımıyla düzenleyebilmiş olmaktan duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum“ dedi. Daha sonra Billstedt Sultan Ahmet Cami İmamı Ünalı Kısım Kurani Kerim okudu ve ardından Hamburg Din Hizmetleri Ataşesi Osman Dikeç dua yaptırdı. Programın bitiminde katılımcılara helva ve çay ile 15 Temmuz destanını anlatan rersimlerden oluşan büyük bir katalog hediye edildi.

 

 

Vatanımızı böldürmeyeceğiz
Daha sonra konsolosluk önünde halka yönelik ikinci bir program yapıldı. UID tarafından organize edilen etkinliğin sunumunu Nurullah Yılmaz yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik, UID Hamburg Başkanı Ali Ekinci’nin konuşmasıyla devam etti. „Milletimizin bu demokrasi mücadelesinden herhangi bir çetenin veya gurubun bundan sonra böyle bir darbeye kalkışması ebedi olarak ihtimal dışı kalmıştır“ diyen Ekinci tüm darbecilere seslenerek „Bizler vatanımızı böldürmeyeceğiz. Bizler her zaman ülkemizin bütünlüğüne karşı uzanan her türlü müdaheleye direnmeye hazırız“ dedi. Etkinlik daha sonra marşlar, şarkılar ve türkülerle devam ederken, şehitler için de Kurani Kerim okunup dualar edilmesiyle son buldu.