Vatanınız Almanya’ya sahip çıkın

blank

Hamburg’da “Avrupa’da kimlik ve kültürün korunup geliştirilmesi” başlıklı bir sunum gerçekleştiren T. C. Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen, “Hem Avrupalı, hem de Türk bilincine sahip olup yerli ve milli kültürümüzü korumalıyız” çağrısı yaptı.

blank

Nebahat Uzun
HAMBURG – Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) davetlisi olarak Hamburg’a gelen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen, vatandaşlarla buluştu. Kuran-ı Kerim tevhidi ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan Şen, “Avrupa’da kimlik ve kültürün korunup geliştirilmesi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Hamburg Din Hizmetleri Ataşesi Cahit Küçükyıldız’ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisi ve vatandaşların katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan UETD Hamburg Başkanı Mustafa Bahtiyar toplantıyla ilgili Alman basınında çıkan negatif haberlere dikkat çekti. Avrupa’da Türk olmanın ve şartların giderek zorlaştığını söyleyen Bahtiyar, “Saygı çerçevesinde bir araya gelmemiz bile bu insanları ürkütüyor. Artık Almanya’da bizlere yönelik bakış açısı değişti ve bazıları bize düşmanca bakıyor. 4-5 yıldan beri Türkiye’ye yönelik algı operasyonları yapılmakta” şeklinde konuştu. Almanya’da ırkçılığın giderek arttığını söyleyen Bahtiyar, “Bunun somut örneğini federal seçimlerde gördük. Artık ‘Almanya gerçekten bizim vatanımız mı?’ sorusunu kendimize sorar hale geldik. Almanya’ya büyük katkıları olan bizler neden dışlanıyoruz? Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen umudumuzu yitirmeyip, daha fazla çalışıp daha fazla başarılı olacağız” dedi.

blank

BAŞDANIŞMAN ŞEN: ALMANYA SİZİN 2. DEĞİL BİRİNCİ VATANINIZ!
Konuşmasına salonda asılı Alman bayrağının ütülenmeden asılmış olmasını eleştirerek başlayan Başdanışman Şen, “Bayrak bir ülkenin değeridir ve ona gereken saygı gösterilmelidir. Burası sizin vatanınızdır ve sizler de bu bayrağa gereken saygıyı göstermeli, sahip çıkmalısınız. Sizler iki dost devletin tarihten getirdikleri güzel ilişkileri geliştirip besleyen insanlarımızsınız, öyle olmalısınız” şeklinde konuştu. Kültür kavramını irdeleyen Şen, “Kültür, bizi biz yapan değerlerin toplamıdır. Sizler hem kendi üst kimliğimizi ve kültürümüzü koruyabilir, hem de Alman olabilirsiniz. Burası sizin vatanınızdır ve buraya sahip çıkıp katkı sunmak görevinizdir. Yani hem Avrupalı, hem de Türk bilincine sahip olup yerli ve milli kültürümüzü korumalıyız” dedi. Kimlik ve kültürün korunmasında STK’ların öneminin büyük olduğunu vurgulayan Şen, STK’lar kimlik ve kültür taşıyıcılarıdır ve kültürün muhafazasında büyük rolleri vardır. Zira sömürgeci Batı karşılaştığı tüm kimlikleri ve kültürleri yok etme yoluna gitti. Küreselleşmeci Batı ise kimliksizleştirme ve kültürsüzleştirme yoluna gidiyor. Buna direnmez ve kültürümüzü korumazsak ‘biz’ olarak varlığımızı sürdüremeyiz” şeklinde konuştu. Lux Eventhouse adlı mekanda gerçekleştirilen etkinlikte Şimşek kardeşler de saz dinletisiyle etkinliğe zenginlik kattılar.

 

blank