VE DİZEL YASAĞI GENİŞLİYOR

 

DORTMUND – Almanya’da dizel yasağı genişlemeye devam ediyor. Almanya kentleri ard arda dizel otomobilleri yasaklamaya devam ederken ilk kez alınan bir kararla Essen kentindeki A40 otobanının bir bölümünde de yasak kararı alındı. Dizel araçlar koruma bölgesine alınacak otobanın bu bölümünü artık kullanamayacak. Almanya’da başta Hamburg, Stuttgart, Köln, Bonn gibi bir çok şehir dizel otomobillerin kentlere girmesini yasaklarken 29 kentte de yasak davaları sürüyor. Şimdi de ilk kez otobana da dizel yasağı geliyor. Gelsenkirchen İdari Mahkemesi Essen kentindeki A40 otobanının bir bölümünü de içeren bölgede dizeli yasakladı. A40 otobanının bir bölümü çevre koruma bölgesine alınacak ve dizel araçlar bu bölümde trafiğe çıkamayacak. İdari Mahkeme, Essen kent merkezinde de 1 Temmuz 2019’dan itibaren Euro5, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Euro6 dizel araçlara yasak getirdi. Gelsenkirchen kentinde ise Kurt Schumacher Caddesi dizel yasağı kapsamına alındı.
Almanya’da Köln İdare Mahkemesi, 1 Nisan 2019’dan itibaren Köln ve Bonn şehir merkezlerinde bazı dizel araçların yasaklanmasına karar verdi. Mahkeme kararına göre, Euro 4 sınıfı eski dizel yakıtlı araçlar, 1 Nisan 2019’dan itibaren Köln ve Bonn şehir merkezlerine giremeyecek. Söz konusu yasak, 1 Eylül 2019’dan itibaren, daha yeni olan Euro 5 sınıfı dizel araçları da kapsayacak. Getirilen yasakla her iki şehirdeki hava kirliliğinin azaltılması amaçlanıyor. Köln Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada kullanılan şehir içi otobüsleri, 2019 yılından itibaren elektrikli otobüslerle değiştirmeyi planlıyor..

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. VE DİZEL YASAĞI GENİŞLİYOR için yorumda bulun

    VE DİZEL YASAĞI GENİŞLİYOR için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak VE DİZEL YASAĞI GENİŞLİYOR için ilk yorumu yapabilirsin.