Vuhan’da hayat üç ay sonra normale döndü

11 haftalık karantina sürecinin ardından Çin’in Vuhan şehrinde tren ve uçak seferleri tekrar başlatılırken, otobanlar yeniden açıldı

Dünya genelinde 87 binden fazla can kaybına sebep olan koronavirüsün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan şehrindeki karantina dönemi sona erdi. Yaklaşık 11 haftalık karantina sürecinin ardından tren ve uçak seferleri tekrar başlatılırken, otobanlar yeniden açıldı. Salgın sebebiyle kentte mahsur kalan Çinliler, yaklaşık üç ay sonra seyahat edebilmenin sevincini yaşadı.

MASKE TAKMAYA DEVAM
55 bin yolcu, trenle Vuhan’ı terk etti. Devlet tarafından verilen sağlık kodlarını gösteren yolcular, vücut ısıları ölçüldükten sonra istasyonlara girebildi. Vatandaşlardan ayrıca enfeksiyon riskini azaltmak için maske takmayı sürdürmeleri isteniyor. Vuhan Tianhe Uluslararası Havalimanı’ndan iç uçuşlar da yeniden başladı. Karantina sonrası ilk günde toplam 200 uçuş gerçekleştirildi. Vuhan şehri 23 Ocak günü karantina altına alınmıştı. Bütün uçak ve tren seferleri durdurulurken şehirdeki toplu taşıma askıya alınmıştı. Yetkililer, okulların henüz açılmayacağını, bununla ilgili kararın daha sonra verileceğini belirttiler.