WhatsApp son görülme özelliğini değiştiriyor: Yedekler de korunacak

Dünyanın popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcıların en çok şikayetçi olduğu özelliği değiştiriyor. Yapılan yeni güncelleme ile perşembe gününden itibaren bazı kullanıcılar yeni yedekleme özelliğine erişebilecek. Güvenlik açığı olarak değerlendirilen uygulama geçen perşembe beta olarak çıkmıştı.

Dünya çapında 1.6 milyar kullanıcıya sahip olan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni bir özelliği devreye sokmaya hazırlanıyor.

UÇTAN UCA ŞİFRELEME YÖNTEMİYLE KORUNUYORDU

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta mesajlar uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunuyordu.

DEĞİŞİKLİĞE GİDİYOR

Ancak aynı durum yedekleme için geçerli değil. Şirket bazı kullanıcılar tarafından güvenlik açığı olarak değerlendirilen bu uygulamada değişikliğe gidiyor.

blank

PERŞEMBE GÜNÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ

WhatsApp‘ı 2014 yılında satın alan Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre perşembe gününden itibaren bazı kullanıcılar yeni yedekleme özelliğine erişebilecek.

blank

TÜM KULLANICILARA AÇILACAK

Yani Google Drive’a ya da Apple iCloud’a yedeklenen görüşmeler de artık uçtan uca şifrelenecek. Güncelleme zaman içerinde tüm kullanıcılar açılacak.

4 FARKLI ŞEKİLDE KULLANILABİLECEK

WABetaInfo sitesinde yer alan habere göre, ‘gizlilik’ ayarlarında yeni bir düzenlemeye gitme kararı alan WhatsApp, Android ve iOS’te beta olarak bir özelliği kullanıma sundu. Güncellemeyle birlikte WhatsApp kullanıcılar; ‘son görülme’ özelliğini 4 farklı şekilde kullanabilecek.

blank

SON GÖRÜLME TARHİNİZİ GÖREMEYECEKLER

‘Herkes’, ‘Kişilerim’ ve ‘Kimse’ dışında ‘Kişilerim hariç’ seçeneği de kullanıcılara sunulacak. Bu ‘kara liste’ye eklediğiniz kişiler, son görülme saat ve tarihinizi göremeyecek. Henüz bu özelliklerin tüm kullanıcılar için ne zaman devreye gireceği hakkında net bir bilgi bulunmuyor.