Yabancı futbolcu yoktur iyi veya kötü futbolcu vardır

Murat Pehlivan
DUİSBURG- FSV Duisburg- SC Velbert, Oberliga maçını seyretmek için Almanya’nın Duisburg şehrine gelen, 2007-2011 yılları arasında Galatasaray ‘da uzun süre değişmez isimlerden olan Barış Özbek, gazetemize kendi kariyer planı, Almanya ve Türkiye futbolu hakkında özel açıklamalarda bulundu. Kariyerinde Almanya U21 Milli Takımı’nda da 16 kez oynayan, 14 Eylül 1986 Castrop-Reuxel doğumlu evli bir erkek babası olan Barış Özbek, Rot-Weis Essen altyapısında yetiştikten Karl-Heinz Feldkamp yönetiminde yapılanmaya giden Galatasaray’a transfer olmuştu. Ardından sırasıyla Trabzonspor , Union Berlin, Kayserispor ve MSV Duisburg’da forma giyen Barış Özbek yaşadığı sakatlıkların ardından Westfalenliga takımı TuS Bövinghausen’ da forma giymişti. Profesyonel kariyeri boyunca 353 maça çıkan Barış Özbek, 20 gol, 28 asist kaydetti.

 

 

*Futbolu bıraktıktan sonra ne yaptınız?

Barış Özbek : Futbolu bıraktıktan sonra bir değişiklik olsun diye gelen teklif üzerine Survivor’a katıldım benim için farklı bir deneyim oldu. Ama mide ağrım nedeni ile tamamlayamadım.

Kariyer planlaması ?

Barış Özbek : Açık söylemek gerekirse önce bir dinlenmek istiyorum. Futbolun içinde kalmak için B lisansımı yaptım. Gelen birçok teklif var ama doğru bir karar verip doğru adım atmak istiyorum.

*Fiziğiniz aynı futbol oynadığınız dönemdeki gibi fit bunu neye borçlusunuz?

Barış Özbek : Futbolculuk dönemimizde çok fazla antrenman yaptığımız için yemeğimizde buna paralel olarak fazlaydı. Şimdi yemeği azalttım. Tabi sporuma da devam ediyorum. Antrenör olduğunda dahi göbekli bir antrenör olmak istemiyorum. Futbolculara örnek olarak onlar gibi spor yaparak, önlerinde koşarak antrenörlük hayatımın olmasını istiyorum.

*Bugün FSV Duisburg’un maçını izlemeye geldiniz sizi buraya getiren nedenler nelerdi?

Barış Özbek : Burada sevdiğim ağabeylerim var. Aynı zamanda menajerlik yapan Turgut Karadağ ve Başkan Erol Ayar ağabeyler davet ettiler. Hatta daha önce de Erol ağabey ile bir görüşmemiz olmuştu. Ama benim o dönem farklı düşüncelerim vardı, gerçekleşmemişti. Tabi geldiğimiz yeri de unutmuyoruz. Bizim buraya gelmemiz hem futbolculara motive hem de seyirci çekme adına önemli.

*Geleceğe dair bir projeniz, planınız var mı?

Barış Özbek : Evet Almanya’da bir proje takımı olursa onun içerisinde görev almak benim için mutluluk olur. Böyle bir çalışma içerisinde olurum. Mesela ben futbolculuk döneminde mücadeleci yapım ile beğenildim ki benim hayat feldefem. Bu mantalitede, uzun soluklu, günlük değil uzun süreli başarıyı hedefleyen bir ekip kurulması halinde bu projede olurum.

*Türk futbolu hakkındaki düşünceleriniz nedir? Türk futbolu şu anda Avrupa’nın neresinde?

Barış Özbek : Türk futbolu maalesef istenilen noktaya doğru gitmiyor. Sürekli bir yabancı Türk tartışması oluyor. Bence yabancı Türk futbolcu yoktur iyi veya kötü futbolcu vardır. Yapılanma, plan projede sıkıntı var. Günlük başarılar düşünülüyor. Bu nedenle makas eski yıllardaki gibi açılıyor.

*Türk futbolunda sürekli değişen yabancı kuralını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Barış Özbek : Maalesef Türk futbolunda sürekli değişen yabancı kuralı hem takımlar bazında hem de futbolcular bazında olumsuz etkileri oluyor. Avrupa’da bir karar verilir o karar yıllarca devam eder. Ama Türkiye’de hemen her yıl Kural değişiyor. Takım olarak planlamayı yaparken ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Mesela bir genç futbolcuyla sözleşme imzalıyorsunuz yabancı ise ona göre sözleşme yapmak zorundasınız. Kötü çıkarsa 3-4 yıl kadroyu şişirmiş oluyor. Kadroda yer açmak için çok ciddi fesih tazminatı ödeniyor, o da kulübe külfet. Artık bir karar verilmeli ve bu net bir şekilde yıllarca bu kural devam etmeli.

*Galatasaray’da forma giydiniz ve defalarca derbi maçlarda oynadınız çocukluğunuzdan beri de Galatasaraylı olduğunuzu biliyoruz. Türkiye’deki özellikle derbileri değerlendirirseniz neler söylemek istersiniz?

Barış Özbek : Türkiye’de birçok maça çıktım. Evet derbiler inanılmaz atmosferde geçiyor. Trabzon-Fenerbahçe maçları da çok sert geçen maçlar ama Galatasaray-Fenerbahçe maçları çok ayrı bir kategoride. Hep şöyle bir düşünce vardır; “şampiyonluğu kaybet ama Galatasaraylı isen Fenerbahçe maçını veya Fenerbahçeli isen Galatasaray maçını kaybetme“.

 

 

 

* Futbol sizin hayatınızda ne ifade etti, etmeye devam ediyor?

Barış Özbek : Futbol bir çok futbolcu için aşktır. Profesyonel futbol hayatı bittikten sonra inanılmaz bir boşlukta kalıyorsunuz. Adeta aşkınızı kaybediyorsunuz. Bu psikolojisi zor bir süreç oluyor. Bu nedenle futbolun içinde olmak istiyorum…

Post aktüel ailesi olarak bu güzel söyleşi için Barış Özbek’e teşekkür ediyor, bundan sonraki futbol yaşantısında başarılar diliyoruz….