Yanlış tedavi iddiası mahkemeye taşınıyor

Erdal Altuntaş HAMBURG
Hamburg’a kızını ziyaret için 26 Ekim 2020’de turist olarak gelen Nuran Kürkçü’nün (75) yaşadıkları mahkemelik oluyor. Annesinin yanlış tedavi edildiğini iddia eden kızı Tülin Kürkçü, hastane ve doktorlardan davacı olacağını söyledi. Annesinin, Almanya’ya gelmeden önce tüm kontrollerini yaptırdığını ve sağlıklı bir şekilde Almanya’ya geldiğini belirten Kürkçü “Annem, geldikten 5 gün sonra küçük beyincik kanaması geçirdi. Acilen Altona Hastane’sine kaldırdık. Burada yapılan ameliyat çok başarılı geçti. İlk ameliyattan sonra anneme Trakeostomi dediğimiz ameliyatla bir cihaz yerleştirilmesi tavsiye edildi. Ben henüz annemin vekaletini almadığım için bu ameliyatın daha sonra yapılmasını talep ettim. Fakat 2 saat sonra beni arayan hemşire, annemin ameliyata alındığını ve boğazından nefes almak için Trakeostomi cihazını takarken elinin kayması sonucu ana damarına saplandığını söyledi.

Annemi, o hastanede kalp damar cerrahi olmadığı için acilen başka bir hastaneye göndermişler. Göğsü açılarak cihaz çıkarılıp, göğüs kafesi Trunchus Bronchialious ana kök damar dikilerek bypass yapılmadan kapatıldıktan sonra annemi aynı hastaneye tekrar geri göndermişler. Bundan sonra annemin tansiyonu ve kalp atışları düşmeye başladı. Kalbin yavaşlaması sonucu annem sık sık bayılmaya başladı ve kalbi durdu. Doktorların müdahelesiyle kalp masajıyla hayata döndürüldü. Üçüncü defa ameliyata alınan annemin kalbine pil takıldı. Pil de fayda etmeyince damarın açılması gerektiği söylendi. Annemi dördüncü defa ameliyata alarak göğüsten Bypass ameliyatı yapıldı. Fakat annem yine düzelmedi” dedi.

Hamburg yakınlarındaki Wedel kasabasında Back Company adlı kafe işleten Tülin Kürkçü, “Annem sadece bir kez kafeme gelebildi. 2,5 aydır hastanelerde tedavi görüyor ve doktorların hatası yüzünden kalp hastası oldu ve artık yürüyemiyor” dedi. Almanca bilmeyen annesinin hastanede kalmasının da zorluklar oluşturduğunu belirten Kürkçü, “Bazı Türk hemşireler bile anneme Almanca bilmediği halde yardımcı olmadılar. Tedavileri bittikten sonra annemin iyi olduğunu söyleyen doktorlar eve gitmesine izin verdiler. Ofelia Hasta ve Yaşlı Bakım Merkezi sahibi Hülya Bilen bizimle ilgilendi ve evde anneme bakım hizmeti verdiler. Fakat bir gece annem yataktan düşünce fenalaştı ve bu sefer Marien Hastanesi’ne kaldırarak orada tedavi altına alındı. Annemi Almanya’dan kurtarmak için çare ararken aklıma Türk Konsolosluğu geldi. Aradım ve Ankara’dan bir bayanla görüşerek durumu anlattım. Yaklaşık 1 saat sonra Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel beni arayarak aynı güne randevu verdi. Konsolosluğa giderek tüm detayları anlattım ve hastane raporlarını kendisine gösterdim. Daha sonra sağlık bakanlığı devreye girdi. Annemi hastaneden çıkardıktan iki gün sonra beni arayarak sağlık bakanlığının ambulans uçak göndereceğini söylediler. Annem evde olduğu için ambulans parasını özel ödeyerek annemi Hamburg Havalimanına götürdük. Konsolosluk ve sağlık bakanlığının desteğiyle 23 Ocak Cumartesi akşamı Sağlık Bakanlığının gönderdiği ambulans uçak, annemi Ankara Dışkapı Hastanesi’ne götürdü ve tedavisi şu an orada devam ediyor. Annemin burda kalması zaten onun ölüme terkedilmesi olacaktı. Ben de Kovid-19 testi yaptırdım ve 27 Ocak Çarşamba günü Ankara’ya uçacağım” dedi.

Annesinin Almanya’da tedavi gördüğü 2,5 aylık süreçte tüm masraflarının Türkiye’deki sigortası (SGK) üzerinden karşılandığını belirten Kürkçü “Anneme yapılan hatalı tedavilerin ve yatalak bırakılmasının sebebini yasal yollardan arayacağım. Hastane raporlarını ve yaşadıklarımı Alman avukatlarıma bildirdim ve hastane ve doktorlardan davacı olacağım. Almanya’da sağlık sektöründe yapılan hataları herkes bilsin ve sağlık sektöründe kimse ailesini yalnız bırakmasın. O kadar kötü şeyler oluyor ki, anlatamam. Tek dileğim bu tür şeyler bir daha kimsenin başına gelmesin” dedi.