Yanlış tedavi kurbanı mı ?

Mehmet İşleker

HANNOVER –  Hannover yakınlarındaki Stadthagen kasabasında yaşayan 76 yaşındaki Nesrin Aytemir, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 46 yıl önce evlenerek eşiyle birlikte Almanya’ya gelen Malatyalı Aytemir, vefatından önce verdiği son demecinde yanlış tedavi edildiğinden şikayetçi olmuştu. 2017 yılından beri yaşadığı sağlık sorunlarına, doğru teşhis konulmadığı ve hastanede yeterince ilgi görmediği için hayatın kendisi için adeta zindan olduğunu söyleyen Nesrin Aytemir, 34 yıl aynı işyerinde çalıştığını ve 16 yıl da kaynakçı olarak en ağır işlerde çalıştırıldığını söylemişti. Röportaj sırasında fenalaşan ve çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılan Nesrin Teyze, gittiği hastaneden bir daha geri dönemedi.

BİRŞEY YOK DEDİLER
Suriyeli ev doktoru Gabbani ve Türk doktor Ahmet Çetindere tarafından akciğer küçülmesi teşhisi koyulan Nesrin Teyze, hastanedeki doktorların ilgisizliğinden ve yanlış tedavi yapılmasından şikayetçi olmuştu. Bacağından iltihap alarak mikrop kaptığı gerekçesiyle hastaneye kaldırıldığında „Her hafta B12 vitamini vurduruyorum. Kan aldılar, bişey yok dediler. Ciğer doktoruna gittim bronşitsin dediler, ilaç yazdılar. Röntgen ve kan testi yaptılar, sonuçları söylemediler. Son 2 yıldır ilaçlarla yaşıyorum“ diyerek hastanenin ilgisizliğinden ve yanlış tedavi edildiğinden yakınmıştı. Hastaneye gittiğinde „Boğazımın altını delip, iki hortum taktılar. Ben iyileşeceğim diye seviniyorken nefes alamaz oldum. 8 gün hastanede kaldım. Gittikçe kötüleştim. Hava alamıyordum“ dedi.

TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİ
Vefatından bir gün önce İHA’ya verdiği demeç sırasında hararet basan ve nefes almakta zorlanan Nesrin Teyze, yaşlı ve hasta olan eşinin gözü önünde acilen hastaneye kaldırıldı. Nefes almakta zorlanan Aytemir, hastalığına çözüm beklerken hastaneden vefat ettiği haberi geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan bir Türk hemşire „Bayan Aytemir olayı biraz abartıyor. Akciğerinden parça alınırken zedelendi zannediyor ama bu parçanın alınması lazımdı. Testleri çok kötü çıktı ve yaşamasına çok fazla ihtimal verilmiyordu zaten. Çünkü zatüreye yakalanmş ve hastalığı çok ilerlemiş. Kurtulma şansı yoktu. Biz gereken herşeyi yaptık“ dedi. Nesrin Aytemir’in cenazesi Malatya’ya gönderildi.