YARDIMLAR TEK SEFERLİK OLMASIN

Murat Pehlivan
KÖLN – Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra yardımları ile ağ oluşturan Köln’deki 17 kurum ve dernek, 05.02.2024 pazartesi günü depremde hayatlarını kaybedenleri andı ve yardımların devamı için çağrıda bulundu. Köln şehrinde Flora çok yönlü salonunda modetatörlüklerini Almanya’da televizyon haber sunucularından Aslı Sevindim ve Murad Bayraktar’ ın yaptığı, Federal Milletvekili Serap Güler, NRW Federal ve Avrupa İşleri Bakanı Nathanael Liminski, Köln Belediye Başkanı Henriette REKER gibi siyasetçiler, sanatçılar başta olmak üzere yaklaşık 800 kişi Türkiye ve Suriye’de yaşanan felaketin kurbanlarını ve felaketten etkilenenleri anarken hazırlanan sinevizyonlar duygulu anların yaşanmasına vesile oldu.

İ.S.A.R DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLANDI
Yardım kuruluşlarından Duisburg merkezli İ.S.A.R sahneye davet edilirken dakikalarca ayakta alkışlandı. Bazı vatandaşlar alkışlara göz yaşları ile eşlik etti. Tanıtımda Duisburg merkezli yardım kuruluşu I.S.A.R’ ın uzmanları ile kriz bölgesinde hızlı bir şekilde yardım sağladı. 40’tan fazla kurtarma görevlisi ve yedi kurtarma köpeği insanların enkaz altından canlı olarak çıkarılmasına yardımcı oldu. Bu yardım görevlilerinden bazıları şu anda Türkiye’de ve Salı günü ( 06.02.2024) 56.000 kurban için düzenlenecek anma törenine katılacaklarının altı çizildi.

YARDIM KURULUŞLARI PROJELERİNİ TANITTI
Essenli bir avukat olan Lamia Faqirzada- Özal’ ın organizasyonu ile bir araya gelen kuruluşlar bağışları organize ediyor ve deprem bölgesine giderek oradaki insanların temel ihtiyaçlarını karşılıyorlar. ISS Netwerk kurucusu Ali Koban’ ın öncülüğünde bölgede kreş inşaa ederlerken, devamı için çaba içinde olduklarını açıkladılar. Dortmund’da düzenlenen bir bağış kampanyasında da 300.000 Avro’dan fazla para topladığını, bu parayla, depremden en çok etkilenen Hatay’da ağır yaralılar için bir rehabilitasyon merkezi inşa edileceğinin bilgisi paylaşıldı.
Bu 17 kuruluş projelerini sinevizyon ile paylaşırken afet bölgesindeki insanlara su arıtma tesisleri, sürdürülebilir ahşap evler, çok dilli kreşlere devam edeceklerini, etkilenen bölgelere giysi, oyuncak ve okul malzemeleri götürdüklerini görüntüler ile belgelediler.

HENRİETTE REKER : TEK SEFERLİK YARDIMLAR YETERLİ DEĞİL
Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker konuşmasında “Köln hemen yardım etti ama bu devam etmeli, tek seferlik yardım yeterli değil” diyerek inisiyatifleri yardım etme isteklerinden vazgeçmemeye teşvik etti. Reker ” Bu kadar çok insanın böyle bir felakette hayatlarını kaybetmesi inanılmaz acı. Bu acıyı yüreğinizin derinliğinde hissettik. Bütün Köln’ lüler, Almanya, insanlar seferber oldu. Olmamız da gerekiyordu.
Binlerce kişi çadırlarda, konteynerlerde yaşamak zorunda kaldılar.bu yüzden tek seferlik yardımlar yeterli değil” ifadelerini kullandı.

LİMİNSKİ : PSİKOLOJİK PERSONEL PROJESİNİ 100 BİN  EURO İLE DESTEKLERİZ
Aynı çağrı NRW Federal ve Avrupa İşleri Bakanı Nathanael Liminski tarafından da vurgulandı. Liminski, eyalet hükümetinin afet bölgesinde travma geçiren insanlara yardımcı olacak psikolojik personelin yetiştirilmesi için 100.000 avroluk bir projeyi destekleyeceğini açıkladı. Liminski’ nin yüksek sesle depremin büyüklüğüne dikkat çekip, yardımların devam etmesi gerektiğinin altını çizdiği cümleleri ise salondan büyük alkış aldı.Programda ayrıca depremzedeler ve yakınlarını kaybedenlerle dayanışma da sürekli yer alan Türkiye kökenli Rap yıldızı Eko Fresh ve komedyen Fatih Çevikkollu gibi sanatçılar da sahne alırken çeşitlilik ve demokratik değerlere sahip çıkılması için kampanyalara destek vereceklerini söylediler. Programda ayrıca Gülsemin Medar, Mehmet Akbaş, Markus Reinhard Ensemle gibi sanatçılar sahne alarak destek verdiler.