Yeni bir mutasyon tespit edildi! Delta varyantından daha hızlı

covid-19 salgınında Delta varyantının yayılmasıyla birlikte ölüm sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor, Bilim insanlarından ise yeni bir açıklama geldi. 2021 yılının Mayıs ayında C.1.2 isimli bir mutasyon tespit ettiklerini ve mutasyonun çok sayıda ülkeye yayılmış durumda olduğunu açıkladılar.

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ve KwaZulu-Natal Araştırma İnovasyon ve Dizilim Platformu, yeni bir covid 19 varyantı tespit ettiklerini açıkladı.

YENİ BİR MUTASYON TESPİT EDİLDİ

Bilim insanları 2021 yılının Mayıs ayında C.1.2 isimli bir mutasyon tespit ettiklerini açıklarken, bu varyantın ilk olarak Wuhan’da tespit edilne Covid-19’dan çok daha fazla değişim geçirdiğini belirtti.

 

BİRÇOK ÜLKEYE YAYILMIŞ DURUMDA

Güney Afrika’nın yanı sıra İngiltere, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Portekiz ve İsviçre gibi ülkelerde de bu varyantın görüldüğü belirtildi. Bilim insanların virüsün yayılma hızını da izlerken, aylık olarak C.1.2 varyantının aynı Beta ve Delta varyantları gibi hareket ettiğinin altını çizdi.

DİĞER VARYANTLARDAN DAHA HIZLI

Henüz hakemli bir dergide yayımlanmayan araştırmada C.1.2 dizilimindeki mutasyon hızının yılda 4.18 olduğu ve bunun da şu an insanların hayatını tehdit eden diğer varyantlardan çok daha hızlı olduğu belirtildi. Bilim insanları, bu hızlı mutasyonun Alpha, Beta ve Gama varyantlarında da görüldüğünü belirtti.