YEREL SEÇİM TÜRKİYE’NİN İÇ MESELESİ

blank

ERDAL ALTUNTAŞ

HAMBURG – Türk Federasyonu çatısı altında hizmet veren Hamburg Türk Kültür Merkezi (HTKM) tarafından verilen iftar yemeğine yoğun katılım oldu. Katılımcılar salona sığmayınca yeni masalar ilave edildi. Kuranı Kerim, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın sunumunu Mahmut Bilim yaptı. HTKM Başkanı Şahin Almaoğlu yaptığı konuşmada „Bu kutlu ayda iftar sofralarımızda, sadece lokmamızı değil, sevgimizi ve kardeşliğimizi de paylaşıyoruz. Rabbimden niyazım odur ki, Türk-İslam coğrafyasında akan kanın durması, şiddetin sonlanması, barış ve kucaklaşmanın her tarafta hakim olmasıdır“ dedi. Konuşmasının sonunda derneğe olan hizmetlerinden dolayı yılın annesi seçilen Nuran İbiş’e çiçek ve plaket vererek onurlandıran Almaoğlu, tüm annelerin de anneler gününü kutladı.

HUZURUMUZ BOZULMASIN
Daha sonra kürsüye gelen Türk Federasyonu Genel Başkanı Şentürk Doğruyol Almanya’da, anayasal düzen içinde, kanunlara riayet ederek hayatlarını devam ettirdiklerini belirterek, Almanya’da giderek artan İslam ve yabancı düşmanlığına dikkat çekti. Almanya’da yaşayan vatansever Türklerin ve Müslümanların şimdiye kadar her türlü sıkıntıya ve yabancı düşmanlığına rağmen Almanya’nın huzurunu bozacak hiçbir eyleminin olmadığını belirten Doğruyol „Bundan sonra da olacağını sanmıyorum. Biz Almanya’nın huzurunun bozulmasını istemiyoruz. Almanya da yabancı düşmanlığı ve İslamafobi karşısında gerekli tedbirleri almalıdır“ dedi.

 

blank

RENKLİ GÖRÜNTÜLER
Alman hükümetine ve basınına da seslenen Doğruyol „Türkiye’nin iç meseleleri, Türkiye’nin ve halkının sorunudur. Cumhurbaşkanını ve meclisi Türk milleti demokratik bir seçimle kendi iradesiyle seçmiştir. Bu siyasi tablo, Alman devletini ve medya kuruluşlarını uzaktan yakından ilgilendirmiyor. Bizim iç meselemize karışmasınlar“ uyarısında bulundu. Doğruyol, tüm annelerin, anneler gününü kutlayarak konuşmasını bitirdi. Ezanın okunmasıyla iftarlarını açan davetliler, yemekden sonra ise Halk Ozanı Aşık Sefai’nin sazıyla-sözüyle verdiği türküleri dinlediler. Programda ayrıca Semazen, Hacivat-Karagöz ve Nasreddin Hoca da sahne alarak çocuklara güzel bir ramazan programı yaşattı.