Yılın Ticaret Ataşesi “Sandallı”

blank

Gülsüm Tan Hasan Akdoğan HANNOVER

Türkiye’nin Hannover Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Nilüfer Sandallı, Bremen’de Türk basını ve iş insanları derneği (TEWİFO) tarafından „Yılın Ticaret Ataşesi“ olarak onure edildi. Yapılan başkonsolosluk ziyaretinde Sandallı’ya ‚, T.C. Hannover Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi olarak vermiş olduğunuz üstün hizmetten dolayı sizi, Bremen’de Türk basını ve İşverenler Derneği (TEWİFO) olarak “Yılın Ticaret Ataşesi” seçmekten onur duyarız“ yazılı plaket, TEWİFO başkanı Bünyamin Şereflioğlu tarafından takdim edildi. Hannover başkonsolosluk binasında Başkonsolos Gül Özge Kaya ve Ticaret ataşesi Nilüfer Sandallı tarafından karşılanan Bremen heyetinde, TEWİFO başkanı turizmci (TRIO Reisen) Bünyamin Şereflioğlu, ESBAU Yapı Malzemeleri şirketi sahibi Erdal Yıldıran ile eşi Semahat Yıldıran, yüksek mimar Dursun Özgören, Koordinatör öğretmen Timur Şahin ve gazeteciler Birol Tan, Hasan Akdoğan ile Gülsüm Tan yer aldı.

Çalışmalarınıza gençlerde dahil olmalı
Konuklarından çalışmaları hakkında bilgi alan başkonsolos Gül Özge Kaya, Bremen’de iş,kültür ve basın camiasından oluşan heyetin ziyaretlerinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek,“Yaptığınız çalışmaları başkonsolosluk olarak takdirle karşılıyoruz“ dedi. Sivil toplum çalışmalarını „yumuşak güç“ olarak tanımlayan başkonsolos Kaya, „Önümüzdeki dönemde bilakiz kültür, sanat ve spor alanlarındaki çalışmalarınızın kurumsal olarak devam etmesi için gençlerimizide teşvik ederek dahil etmeniz, toplumumuz ve aynı zamanda Türk Alman ilişkilerinin gelişmesi ve desdeklenmesi açısındanda büyük önem taşımaktadır“ diyerek bu çalışmaların artarak devam etmesini diledi.

Büyük sürpriz oldu
Ticaret ataşesi olarak üç seneyi aşkın zamandır Aşağı Saksonya, Saksonya Anhalt ve Bremen eyaletlerinden sorumlu görev yaptığını belirten Sandallı, onure edilmesi kendisi için güzel sürpriz olduğunu belirterek, „Beni ziyadesiyle mutlu ettiniz“ diyerek teşekkürlerini iletti. Bremen eyaleti ve oradaki ülkemizle iş yapan iş insanlarımızla her zaman fuarlar ve bir takım etkinlikler vesilesiyle çok yakın ilişkileri olduğunu söyleyen Sandallı, „Bremen’i sosyal ve ticari alanda pozitif gördüm. Bu kapsamda Bremen’de yerleşikTicaret Odasi ve Bremen Invest gibi kuruluşlar, Türkiye’den gelen iş adamlarımıza pozitif yaklaşmışlardır. O anlamda Bremen benim hafızamda çok olumlu, yeni gelişmelere açık bir eyalet ve şehir olarak kalacak. Tabiki Türk toplumunun yeride kalbimde ayrı bir yer alacak. Bunu ölümsüzleştiren vermiş olduğunuz bu ödül, evimin en güzel ve en baş köşesinde olacaktır“ diye duygularını aktardı.

Amacımız birlik ve beraberliği sağlamak
Gazeteci Birol Tan, yaklaşık 50 yıldır öncülüğünü yaptığı ‚İnsanlığa hizmet edenler unutulmayacak ve unutturulmayacak“ başlığında gerçekleştirilen programlar kapsamında Türk ve Alman farklı pozisyonlardan bir çok kişiyi onure ettiklerini belirterek, „ Amacımız birlik ve beraberliği sağlamak ve yaşadığımız toplumla ortak yaşam kültürüne hizmette bulunmaktır“ dedi. Tan, malum pandemi nedeniyle ziyaret sayısını az tutmak durumunda kaldıklarını söyledi. Başkonsolos Kaya ve ataşe Sandallı’ya günün anısına Bremen’i tanıtan hediyeleri takdim eden Bremen heyeti, sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ettiler.