YK’ye “Koronalı” Mektup

 

 

Erdal Altuntaş
HAMBURG yakınlarındaki Neu Wulmstorf kasabasında yaşayan Konyalı Y.K. adlı genç bir kişinin evine kimliğini gizleyen, ırkçı hakaretlerin olduğu bir mektup gönderildi. Mektupta yazılanlar Almanya’da ırkçılığın azalmadığını bir kez daha gözler önüne serdi. Özellikle tüm dünyanın mücadele ettiği Korona Virüsüyle uğraştığı bu günlerde; “Ben koronalıyım, bu mektuba öksürdüm. Yavaşça ölün ve Almanya’yı Almanlara bırakın” yazsı yer alıyordu.

Güvenlik gerekçesiyle isminin ve resminin yayınlanmasını istemeyen Y.K’nin posta kutusuna atılan mektubun en altına ise Naziler tarafından „Şehit“ anlamına ve gelen ve sembol sayıları olan 88’in yer aldığı „Saygılarımla, Märtyer 88“ ismi yazılması da dikkat çekti. Mektubu gönderen kişinin Kovid-19 ile enfekte olduğu, ölmeden önce de hastalığı tüm yabancılara bulaştırarak Almanya’daki yabancı nüfusunu azaltmak istediği şeklindeki cümleler yer alıyordu.

Zarfı açan kişinin ölmesine yönelik temennilerin ve Adolf Hitler’e övgülerin de yer aldığı mektubun, yabancılara ait başka posta kutularına da atıldığı tahmin ediliyor. Mektubu alan Y.K, gazetemize yaptığı açıklamada mektubun orjinalini polise verdiğini belirtirken „Polis konuyu araştırcaklarını ve parmak izi kontrolü yapacaklarını söyledi. Mektuptaki öksürüğü DANN testi yapıp araştıracaklarını da söyleyerek, konuyu kriminal polise ileteceklerini belirttiler“ dedi.

Konuyla ilgili paniğe kapılmaması yönünde uyarıldığını belirten Y.K „Polisler, panik yapmamamı isteyerek sağlık dairesini aradılar. Sağlık dairesi de bana geri dönerek, kağıttaki öksürükten Korona virüsü geçmeyeceğini belirterek (Ama yine de temkinli ol. 1 hafta evden çıkma. Bir belirti olursa hemen bizi ara, test yapalım) dediler. Bende işyerimden izin alarak kendimi karantinaya aldım. Hamburg Başkonsolosumuz da bu konuyla ilgili beni arayarak konunun takipçisi olduklarını söylediler. Tüm vatandaşlarımıza bu tür olaylar karşısında dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum“ dedi. Konuyla ilgili başına gelenleri sosyal medya hesabından paylaştıkdan sonra hızla yayılması üzerine, polisin de ikazıyla paylaşımı silen Y.K, neden sildiğini de sayfasında açıkladı.