Yol kapandı, işler durdu

blank

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Burgstr. tren istasyonuna çok yakın mesafedeki Sievekingdamm caddesinde yol yapım çalışmaları, özellikle caddede yoğun iş yapan Türk ve Afgan esnafları bıktırdı. Yaklaşık 5 aydır devam eden yol tamir ve bakım çalışmalarından dolayı, Hamburg-Berlin bağlantı yolu güzergahı olan Sievekingdamm’da uzun süre tarfik tek yön olarak işlemişti. O yolun bitmesiyle bu sefer karşı cadde 9 Nisan’da trafiğe kapatıldı. Otobüs durağı kapatılarak seferlerin yönü değiştirildi. Kendi işyerlerine bile arabayla gelmekte zorlandıklarını belirten esnaflar “Bu cadde ilk etapta 31 Ekim 2019’a kadar kapatılacağı, bize yazılı olarak gönderildi. Kime, nasıl ihale edildi bu yollar bilmiyoruz. Gün ortasında bile bazen kimse çalışmıyor, bazen de 1-2 kişi çalışıyor. Bu çalışmayla bu cadde sene sonunda bile bitmez” diye belediyenin yavaş çalışmasından şikayetçi oldular.

blank

 

Sievekingdamm’da 25 yıldır televizyon tamirciliği yapan Afgan Abdullah Khalliqie, 20 yıldır reklam tabela işi yapan As Reklam firmasının sahibi Oğuz Kalpakçı, Afgan olan Oskar Terzisi Ahmad Qadiri, Perdeci Nejdet Yurtbaş ve Hümena Kuaförü Hüsnü Şeker “Caddeye arabalar giremeyince işlerimiz yüzde 50’den fazla azaldı. Ocak-Şubat zaten sakin geçiyor. Tam iş yapacağımız aylarda caddeyi kapatınca sinek avlar duruma düştük. Bırakın arabayla gelmeyi müşteri yaya olarak bile zor geliyor. 1 ayda bitecek yol çalışması en az 6 ay sürecek. Ondan sonra da bizim dükkanların tam önünde çalışmalar devam edecek. En az 4 ay da bunun süreceği söyleniyor. Türkiye’de 4 yılda dünyanın en büyük havalimanı yapılıyor ama burda 100 m’lik yol 6 ay sürüyor” diye şikayetçi oldular.

 

blank

Kuaför Hüsnü Şeker “Daha önceki yol çalışmaların da tüm cadde esnaflarıyla imza toplamıştık ama hiç işe yaramadı. Bu sefer de buna tenezzül dahi etmedik. Sabah dükkanı açtığımda müşteriler sıra beklerdi, şimdi ise tüm gün boş boş oturuyoruz” dedi. Gardinen Welt adlı perdeci Necdet Yurtbaş ise “Daha önce Hammer Landstr’deydim. Orada yol yapım çalışmaları 1 yıl sürdü. İşlerim çok düştü ve zarar ettim. Oraya yakın mesafedeki bu caddeye taşındım. İlk 2-3 ay işlerim iyi gidiyordu. Sonra bu caddenin karşısında yol çalışmaları başladı 1yıl önce. Zar zor geçiniyorduk ama 2 haftadır bizim cadde kapanınca işler tam dibe vurdu. Otobüsler işlemiyor, arabalar geçmiyor. Bunlar beni mi takip ediyor, anlamadım. Ev sahibi kirada hiç yardımcı olmuyor. Sesimizi duyan yok, ne yapacağımızı şaşırdık” dedi.

 

blank

Yol yapım çalışmaları Hamburg’un birçok semtinde yapılıyor ve çok yavaş ilerliyor. Bu da Hamburgluları trafik çilesine itiyor. Billstedt’deki Legienstr. köprüsü ise 5.9.2016’dan beri trafiğe kapalı. Ekim 2018’de bitmesi planlanan köprünün trafiğe açılış tarihi tam beşinci defa uzatıldı. En son 30 Haziran 2019’da bitirilmesi planlanan köprünün bu tarihe yetişip yetişmeyeceği merak konusu. Bunun yanısıra Horn-Havalimanı arasındaki Ring 2 olarak bilinen çevre yolu da 4 Mart’dan beri yol yapım çalışmalarından dolayı trafik kaos halinde Havaalanı yolu olduğu için gün içinde trafik adeta felç olan Ring 2’deki çalışmalar, 4 Kasım 2019’a kadar devam edecek. Yaklaşık 1.8 milyon nüfuslu Hamburg’daki trafik çilesi ve yapım çalışmalarının çok yavaş ilerlemesi vatandaşı bıktırdı.

 

blank