Yunan’dan Galatasaray’a küstah tavır! Hazırlık maçı iptal oldu

Galatasaray, hazırlık maçı için gittiği Yunanistan’da bir yetkilinin PCR testlerini kabul etmemesi üzerine havalimanında 2 saat bekletildi. Sarı-kırmızılılar bu küstah tavır sonrası İstanbul’a geri dönme kararı aldı.

Galatasaray, Yunan ekibi Olympiakos ile yarın deplasmanda oynayacakları karşılaşma için bugün Yunanistan’a gitti. Sarı Kırmızılı kafile Atina’ya indikten sonra, Yunan yetkililerin daha önce talep ettikleri (son 72 saat içinde PCR testi veya son 48 saat içinde rapid antijen testi, aşı sertifikaları gibi) bütün prosedürleri yerine getirdiği için aralarında futbolcuların da olduğu kafileden bir bölüm pasaport ve test kontrol uygulamalarından geçti.

BİR KİŞİ ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Daha sonra Yunan yetkililerden biri, hoş olmayan bir tavırla PCR testlerini kabul etmediklerini ve yeniden test olmaları gerektiğini söyledi. Pasaporttan geçen oyuncuların da takım otobüsünden inmesini isteyen Yunan yetkili, iki ülke arasında PCR testlerini tanıma protokolü olmasına rağmen bütün kafilenin yeniden teste girmesinin talep etti.
Yaklaşık iki saat havalimanında bekletildikten sonra problemin çözülememesinden dolayı Galatasaray, İstanbul’a dönüş işlemlerini başlattı.

GALATARASAY’DA AÇIKLAMA GELDİ
Galatasaray resmi internet sitesinden konuyla dair açıklama yaptı. İşte o ifadeler; “Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina’da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz.

Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa’da Türkiye’yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır.
Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.

Bu süre zarfında olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz.”