Yunuslarla engelleri aşıyorlar

blank

blank

 

Antalya Yunus Terapi Merkezinde tedavileri başlatılmak üzere ‘YUNUSLARLA ENGELLERİ AŞALIM’ adı altında 8 Engelli çocuk için yardım eli uzatmak için özel olarak Almanya’nın Stuttgart kentine Türkiye’den gelen ses sanatçısı Nihan Akın, arkadaşımız Mustafa Karaman’ın sorularını samimiyetle cevapladı.

RÖPORTAJ: MUSTAFA KARAMAN

‘YUNUSLARLA ENGELLERİ AŞALIM’ projesinde nasıl yer aldınız?

Nihan Akın: İnstgram da mesaj geldi ve genellikle önemli bir şey olabilir diye mutlaka mesajları kontrol ederim. Ekim ayında Dj Özlem hanım çocuklarla ilgili projesi için bana ulaşmak istediğini yazmış ve ben de hiç tereddüt etmeden kontağa geçtim.

Mustafa Karaman: Peki sonraki aşama nasıl devam etti?

Nihan Akın: Menajerim Levent Ağaoğlu önce kontakta kalıp bir araştırma yaptı. Herhangi bir suistimal söz konusu mu öğrenmeniz gerekliydi. Biliyorsunuz bu konular çok hassas ve günümüzde bu tür çalışmalarla arkasında bilinmeyen vakalar ortaya çıkabiliyor. Ve daha sonra güvenilir bir durum olduğunu gördük. Böyle bir konuda yardım edeceğim için hiç bir zaman yok demedim ve bende ara ara Özlem hanım ile kontakta kaldım. Uzun bir süreç başlamış oldu bu sayede.

Mustafa Karaman: Daha önce sosyal sorumluluk projesi içerisinde oldunuz mu?

Nihan Akın: Evet, kadın şiddeti ve küçük yaşta evlendirilen kız çocukları ile alakalı projede yer aldım. Türkiye’de Mor Gözyaşları projesi oldukça ses getirdi. Klibimiz Youtube da mevcut. Sanırım bu benim misyonum çünkü karşıma çok çıkıyor bu tür projeler ve dediğim gibi ‘HAYIR’ cümlesi kalbimde gömülü. Bu destekler için her zaman ‘EVET’im vardır. Çocukların olduğu her doğru olan projede varım ve olacağım.

Mustafa Karaman: Peki sadece konsere çıkmanız dışında nasıl desteğiniz oldu bu projeye?

Nihan Akın: Türkiye’de çıktığımız bütün 5 TV kanallarında projemizden bahsettik. 12 radyoda bu projeyi bahsettik ve 9 gazete ile 35 dijital yayınlarda haber yaptırarak projenin sesini duyurmak istedik.

Mustafa Karaman: Avrupa’da nasıl yapıldı yayın?

Nihan Akın: Almanya’da iki yayın organı dergide olan Hey Berlin ve Orient Berlin’de çıktı haberimiz. Gazete olarak POST Aktüel dahil 3 gazetede çıktı. TV olarak Eurostartv de ve radyo olarak da metropol fm ile big de yayın yapıldı. Size de ayrı olarak teşekkür ederiz desteklerinizden dolayı.

Mustafa Karaman: Bu aşamada çocukların bulundukları sorunların hakkında bilgi edinme şansınız oldu mu?

Nihan Akın: Eğer sosyal sorumluluk projesinde yer alacaksanız bilgi edinmeniz gerekli. Çocukların ailelerini aradık ve hepsinden nasıl bir süreç yaşadıklarını ve nelere ihtiyaçları olduklarını öğrendik. İnanın çok zor bir durum ama beni şaşırtan cevaplar aldım. Bütün aileler bu duruma alışmış ve mutlular hatta kimi ailelerinin çocukları ile konuştum. İçim ne kadar cız etsede onların enerjisine hayran kalmak elde değil. Her aile ile görüştükten sonra göz yaşına boğulmamak elde değil. ‘ONLAR NE GÜZEL BİR AİLE OLMUŞ’.

Mustafa Karaman: Almanya geldiğinizde bir engelli evi ziyareti oldu. Burda amaç neydi?

Nihan Akın: 8 engelli çocuğumuz ziyaret edecek zamanımız maalsef yoktu. Temsili bir tanesini ziyaret ederek 1 günleri nasıl geçiyor ve ne süreç yaşanıyor görmek istedik. Kenan kardeşimiz doğumdan 4 hafta sonra beyin kanaması geçiriyor. Ve maalesef yatalak kalıyor. Zaman zaman dışarıya kendisi için tasarlanmış el arabası ile çıkıyor. Yemek yemek icin, banyo için ve gece uykusu için hatta evde dolaşsın diye kendisine özel bir tasarım alet yapılmış. Ve yine şoktayım. Bütün bunlarla annesi Arzu hanım harici birde manevi babası Celal bey de ilgilenmesi gerçekten öz babasının duyarsızlığını bir başka kalbin tamamlaması da ayrı bir hikaye. Celal beye gönülden teşekkürler. Kenan da hiç unutamadığım sürekli gülmesi ve şarkılarıma katılması beni hüzünlendirdiği kadar da sevindirdi. Seni seviyoruz Kenan.

Mustafa Karaman: Konya’da takip ettiğiniz ve yardımcı olduğunuz bir engelli çocuğunuz var. Sanırım bu proje ile alakalı size bir sürpriz yapmış?

Nihan Akın: Evet bizim Mehmet Şanlı evladımız. Kendisinin de ihtiyacı olduğu halde ‘YUNUSLARLA ENGELLERİ AŞALIM’ Projesine 200 Euro bağışladı. Bu Türkiye’de yada dünyada bir ilk olabilir. Bir engelli Türkiye’den Almanya’ya el uzattı. Kendisini akşam canlı yayına alacaktık ama maalesef geç saate denk geldi uyuya kalmış. Seni seviyorum Mehmet.

Mustafa Karaman: Sosyal projelerde sorumluluk almak oldukça zor ve arkasında durmak da kolay değildir. Anladığım kadarıyla siz sürecin başından beri projeyi takip edip yardımlarınızı esirgemeden ve de desteğinizi vermişsiniz. İleri zamanlarda sizi yine Avrupa’da bir sosyal sorumluluk projesinde görebilecek miyiz?

Nihan Akın: Konya’daki evladımızın 200 Euro yardımı bizim için 200 bin Euro yardıma eşit oldu. Bunu kelimelerle ifade edemem inanın. Duygulanmamak içten bile değil. Tepki almak ve böyle bir tepkiye ortak olarak yaşanırsa anlaşılır. Tepkisiz kalmak çok incitici.  Ben her zaman hazırım. Acaba Avrupa hazır mı? Şunu hiç bir zaman unutmayalım; “KURTARAMAZ BİZİ BİZDEN BAŞKASI”

SON SORU:
Mustafa Karaman: Neden böyle bir sorumluluk olmayız ve destek vermeliyiz?

Nihan Akın: Çünkü o kalpler çarparken, damarlarda dolaşan kan akarken içinde taşıdığı kanda yoğrulmuş olan SEVGİ, AMAÇ, GELECEK, BEKLENTİ, HUZUR, GÜZELLİK ve AŞK var. Bunları görmezden gelmek bizim toplumun ne inancına nede insanlığına yakışmaz.

 

blank