Yurt dışı Türklerle bağlar güçlenecek

 

“Hangi ülkede yaşarsa yaşasın tüm vatandaşlarımızla yakın ilişkiler içinde olacağız. Uzmanlarımız, amirlerimiz sahada. Uğramadığımız kasaba, şehir kalmayacak…”

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, “Nerede Türk varsa biz oradayız” ilkesi gereği faaliyetlerini hızlandırdıklarını söyledi. Eren, bu yıl Almanya’da 19’uncusu düzenlenen ASTEC Türkçe Kitap ve Kültür Fuarı’nda YTB’nin çalışmalarını değerlendirdi. Yurt dışındaki genç ve çocukların kültürel bağlarının kuvvetlenmesine ve Türkçe yeterliliklerinin artırılmasına yönelik fuarda birçok çalışmaya imza attıklarına dikkati çeken Eren, “Yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik yaptığımız hizmetler kurumumuzun merkezinde bulunmaktadır. Önümüzdeki süreçte sahada daha fazla görünür olacağız” diye konuştu.

KÜLTÜR VE ANA DİL ATAĞI

Fuarda YTB’nin sevilen ve ilgiyle izlenen dizi, film ve animasyon karakterlerini de vatandaşlarla bir araya getirdiğini belirten Eren, çocukların ve gençlerin gelişimlerine yönelik faaliyetler gerçekleştirdiklerine dikkati çekti. Eren, YTB’nin faaliyetlerinin merkezinde yurt dışındaki vatandaşlara yönelik çalışmaların olduğunun altını çizerek fuarda yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye hasretini gidermenin yanı sıra kültür, sanat ve edebiyat alanındaki en son eğilimleri de yakından takip etme fırsatı yakaladığını kaydetti. Abdullah Eren, özellikle gençlerin ve çocukların, etkinliklerde kültürel bağlarını kuvvetlendirdiğini, Türkçe yeterliliklerini artırdığını vurguladı.

KALİTELİ BİR NESİL GELİYOR

Eren, Avrupa’da yetişen üçüncü ve dördüncü neslin dünya siyasetini, kültürünü, sanatını ve ekonomisini iyi bilen entelektüel birikimiyle yetiştiğini ifade ederek, “Çok kaliteli bir nesil geliyor. Türkçeleri çok iyi ve bulundukları ülkelerin dilini çok iyi konuşuyorlar. İyi eğitim almışlar, iyi üniversitelerde okuyorlar. Bu bizler için bir şanstır. Türkçenin ailede kazanılması gerektiğine çok inanıyoruz. Ana dilin muhafazasının çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda fuar alanında YTB olarak bu sene çocuklara özel bir önem verdik. Çocuklara yönelik çalışmaları ve etkinlikleri artırdık” diye konuştu.

DAHA SOMUT ÇALIŞMALAR

YTB’nin sahada daha fazla görünür olmaya önem verdiğini dile getiren Eren, yurt dışında yaşayan bütün vatandaşlarla samimi ilişki içinde çalışma yürütmeyi istediklerini kaydederek, “Tüm ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızla daha sıkı bir ilişki içerisinde olmak istiyoruz. Bu kurumun kuruluş sebeplerinden bir tanesi de budur. Önümüzdeki süreçte uzmanlarımızla, birim amirlerimizle ve bizzat kendim sahada olacağız. Uğramadığımız kasabamız, şehrimiz kalmayacak” dedi. Başkan Eren, Avrupa’daki genç vatandaşların Türkçeyi unutmaması için ek dersler vermeye çalışacaklarını sözlerine ekledi.