Yurtdışında ANNE OLANLAR dikkat…

Türkiye’nin her çocuk için ödediği doğum parasından yurtdışındaki anneler de faydalanabiliyor. Ancak Avrupalı Türklerin birçoğunun ya yardımdan habersiz ya da başvuru yapmadıkları ortaya çıktı.

 

CUMHUR ÖZCAN

Türkiye’de 2015 yılından bu yana anne adaylarına doğum yardımı parası veriliyor. Canlı doğan birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 lira tutarında annelere maddi yardım yapılıyor. Bu yardım parasından yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri de yararlanabiliyor. Ancak Avrupalı Türk annelere sunulan bu imkandan yararlanan vatandaşlarının oranının ise oldukça az olduğu ortaya çıktı. Gurbetçi annelerin ya yardımından habersiz, ya da yardım için gerekli olan dilekçeyi doldurmadıkları belirtiliyor. Doğum yardımında her çocuk için başvuru süresi 5 yıl. 5 yıl içerisinde başvuru yapmak gerekiyor.

Yurtdışından doğum yardımı için başvuru nasıl yapılır?

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Gurbetçiler doldurup imzalayacakları bir dilekçeyi yukarıda bahsedilen kurumlara posta ile gönderebilir ya da şahsen başvuruları sırasında verebilirler. Veya dilekçeyi bulundukları ülkelerdeki konsolosluklara yetkili kurumlara gönderilmek üzere teslim edebilirler.