Yurtdışında mal varlıkları araştırılacak

 

Halil Uygun
BRÜKSEL- Belçika’nın Flaman bölgesinde sosyal konut kiracıların, yurtdışındaki mal varlıklarının özel bir şirket tarafından araştırılacak. Flaman Hükümeti sosyal konut kiracılarının yurtdışında mal varlıklarının özel bir şirket tarafından araştırılacak. Flaman Bölge Hükümeti Konut Bakanı Matthias Diependaele, TV ‘Terzake’ programında yaptığı açıklamada, Flaman Hükümeti olarak sosyal konutta kiracıların yurtdışında mülkleri olup olmadığının araştıracaklarını ve bu konuda ilk adımlara attık dedi. Bakan Diependaele, Geçtiğimiz yıl şubat ayında Anvers Belediyesi Sosyal Yardım Kurumu OCMW (CPAS), yoksulluk maaşı alan yabancıların, yurt dışındaki mal varlıklarının araştırılması için Hollanda’dan Soza Xpert isimli özel bir şirket ile anlaşmayı varmıştı. Araştırmalar sonucunda, OCMW Türkiye’de ev sahibi olduğu ortaya çıkan bir ailenin sosyal konut anlaşmasının sosyal konut idaresi tarafından tek taraflı olarak sona erdirildi. Uzun süredir uygun kirayla sosyal konutta kalan Türk kökenli ailenin 7 yıl boyunca yararlandığı sosyal kira indirimi tutarı olan 48 bin Euro kira farkını geri ödemesi istendi. 2000 yılından bu yana Anvers’te sosyal konutlarda kalan bahsi geçen ailenin 7 yıl önce Türkiye’de arsalı bir ev satın aldığı ortaya çıktı. Ancak Federal Hükümeti Tarım ve Sosyal Entegrasyon Bakanı Denis Ducarme, Anvers OCMW kurumunun sosyal yardım alanların ve sosyal konutta kiracı olanların yurtdışında mal varlıkları olup olmadığına dair araştırma yaptırmasına kanunen hakkı olmadığını savundu” dedi.

‘Yeni yasa hayata geçiriliyor’
Federal Hükümeti Tarım ve Sosyal Entegrasyon Bakanı Denis Ducarme’nın sosyal konut kiracıların yurtdışında mülk sahibi olup olmadıklarına dair özel bir şirket tarafından araştırılmasını karşı çıkmasına rağmen yeni Flaman Bölge Hükümeti koalisyon ortakların vardıkları anlaşma ile bundan böyle Flaman bölgesinde sosyal konur kiracıların yurt dışında mülk sahibi olup olmadıkları çıkarılan yeni yasa ile mümkün kılmakta. Faslılar, Türkler, Polonyalılar, İspanyollar, Hollandalılar ve Surinamlıların mercek altına yatırıldığını söyleyen Flaman Bölge Hükümeti Konut Bakanı Matthias Diependaele, “Belçika’da ya da yurt dışında nerede olursa olsun, mal varlığı bizim için mal varlığıdır” şeklinde konuştu.

‘Türk aile açtığı davaya kaybetti’
Flaman Bölge Hükümeti Konut Bakanı Matthias Diependaele, “Ancak geçtiğimiz haziran ayında, Doğu Vlaanderen eyaletinde sosyal konur kiracıların yurtdışında mülk sahibi olup olmadığına dair yapılan bir araştırmada Türkiye’de ev sahibi olduğu ortaya çıktı. Bu Türk ailesinin sosyal konutta kiracı olarak sözleşmesi tek taraflı fes edildi. Bunun ardında Türk ailesi mahkemeye başvurdu. Mahkeme ise sosyal konut kurumunu haklı buldu. Bu davanın ardında Flaman sosyal konut kiralayan kurumlarda kiracıların yurtdışında mülk sahip olup olmadıkları konuşunda araştırma yapılmasını talep etti. Talepleri karşısında Flaman Bölge Hükümeti olarak sessiz kalmayıp yasalar çerçevesinde yurtdışında mülk sahibi olanları sosyal konutta kiralık olarak ev verilmeyeceğini açık açık belirtmiş olduk. Yeni Flaman hükümeti olarak şimdi sosyal konutta kiracıların yurtdışında mülk sahibi olup olmadıkları araştırılacak” dedi.