Yurtdışındaki oy pusulaları Ankara yolunda

Hüsamettin Özkan
FRANKFURT (İHA)- Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel seçimleri için yurt dışında kayıtlı Türkiye vatandaşı seçmenlerin kullandığı oylar Türkiye’ye gönderiliyor. Frankfurt Başkonsolosluk bölgesinde 27 Nisan’da başlayan oy verme işlemi 9 Mayıs akşamı saat 21.00 de sona erdi. 13 gün boyunca kullanılan oylar Başkonsolosluktaki güvenli odada saklandı ve Sandık Kurulu üyelerinin gözetiminde içleri kullanılmış oy pusulalarının bulunduğu diplomatik torbalar kamyona yüklenerek mühürlendi. Sandık kurulu üyelerinin eşliğindr güvenli bir şekilde Köln havaalanınna götürülerek

Türkiye’den gelen Yüksek Seçim Kurulu görevlilerine teslim edildi. Avrupa’da Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkelerde kullanılan oyların Türkiye’ye getirilmesi için THY’den 3 uçak kiralandı.


Sandık Saklama ve Ulaştırma Kurulları oy torbalarını Berlin, Kopenhag, Stockholm, Londra, Köln, Münih ve Lyon havaalanlarında teslim alıp, uçağa yüklenmesine nezaret edecek. Oy torbaları Ankara’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’na teslim edilecek. Oy pusulalarını taşıyacak uçakta Dışişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen bir “diplomatik kurye” ve yanında yeteri kadar personel ile YSK personeli de görevlendirildi. Türkiye’ye getirilen oylar, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca, Ankara’daki ATO Congresium Fuar Merkezi’ndeki güvenlikli alanda saklanacak.

Oylar, Türkiye’de 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer sandıklarla birlikte açılacak. Oyların sayım ve dökümleri Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının nezaretinde yapılacak. Cumhurbaşkanı seçiminde, yurt dışında ve gümrük kapılarında kullanılan oylar, adayların genel oylarına doğrudan yansıyor. Bu oylar, adayların Türkiye’de aldığı toplam oylara ekleniyor. Yurt dışında geçerli oylar, milletvekili seçiminde ise Türkiye’deki illerin seçmen sayısı ile partilerin aldıkları oy oranlarına göre, il seçim çevrelerinde orantılı biçimde dağıtılıyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK), 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kapsamında, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülkede ve 156 yerde yurt dışı temsilciliğinde sandık kurulları oluşturulmuştu.


Frankfurt Başkonsolosu’nda toplanan oylar sabah saatlerinde Türkiye’ye gönderilmek üzere yola çıktı. Oylar, Frankfurt Başkonsolos Erdem Tunçer, Başkonsolos Yardımcısı Gürol Baş, parti müşahitleri eşliğinde kamyona yüklendi. Güvenli bir seçim atmosferi gerçekleştirmekten mutlu olduklarını ifade eden Tunçer “Yoğun ancak güzel bir seçim dönemini geride bıraktık. Herkese teşekkür ediyorum. Oyları toplanma merkezi olan Köln Havaalanı’na götüreceğiz. Bizim gibi bir çok başkonsolosluk oylarını Köln’e doğru sevk etmeye başladı. Hessen’deki Türk toplumu 65 bini geçkini Frankfurt’tan bir kısmı da Kassel’den olmak üzere 74 bin oy kullanıldı. Toplumumuzun ülkemizdeki siyasete ne kadar arzulu iştirakli olduğunu gösteriyor. Onlara ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Bu seçimler 13 gün boyunca yürüttüğümüz demokratik ortamın sayesinde çok güzel bir deneyim olarak geride bıraktık. İnşallah Almanya Türk toplumu açısından sürecin en iyi şekilde son bulmasını istiyoruz” dedi.

Yurt dışı seçim kütüğüne kayıtlıların oy kullanmaları için hazırlanan gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.