Yurtdışından emeklilikte flaş gelişme

 

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında veri paylaşımı konusunda anlaşmaya varıldı. Bundan böyle borçlanarak emekli olmak isteyenlerden, yurda giriş çıkış belgesi istenmeyecek. SGK, bu tarihleri otomatikman görecek. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Arasında Veri Paylaşımına İlişkin Protokol imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Protokol gereğince Türk vatandaşlarının yurda giriş çıkışlarının, EGM tarafından Web servisi aracılığı ile SGK ile paylaşılması öngörülmüştür. Bu itibarla, Türk vatandaşlarının yurda giriş çıkışlarının görüntülenmesine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Giriş/Çıkış Bilgileri Projesi (EGNIP) hazırlanarak işletime açıldı.

YURT DIŞI EMEKLİLİK İŞLEMLERİNDE KOLAYLIK
Programda “kimlik ve pasaport bilgileri ile sorgulama” modülleri tamamlanıncaya kadar sorgulama işlemi sadece T.C. kimlik numarası ile yapılabilecektir. Hazırlanan bu programla; yurt dışı borçlanması işlemleri, yurt dışı borçlanmasına istinaden emekli aylığı bağlanması işlemleri daha kolay ve sağlıklı bağlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yurt dışı emeklilikten haksız ve yersiz faydalananlar da kolay tespit edilebilecek. Diğer yandan programla genel sağlık sigortası tescil işlemleri de kolaylaşacaktır.

KAÇAK SİGORTALILIK TESPİTİ KOLAYLAŞACAK
Söz konusu program sayesinde Türk vatandaşlarının yurda giriş ve çıkışlarının takibi yapılabilecektir. Kimlik ve pasaport bilgilerinin sorgulanması ile kayıt dışı sigortalı çalışanların kayıt altına alınması kolaylaşacak. SGK tarafından yapılacak inceleme sonucunda kayıt dışı çalışanların hangi işverene tabi olarak çalıştıkları belirlenerek idari para cezası da uygulanacaktır

 

İSA KARAKAŞ